Od dnes platia nové nariadenia vlády: Budú tak veľké rady pred obchodmi?

Nová vláda Igor Matoviča ustanovila aby sa v obchodoch dodržiavali aspoň dvojmetrové rozostupy a pred vstupom do obchodu sa občanom merala teplota. V platnosti sú už aj nové “nákupné hodiny” pre seniorov – od 9:00 do 12:00. No pre samotných obchodníkov sa zdajú tieto opatrenia nerealizovateľné a kritizujú to, že s nimi vláda o tom vopred nerokovala.

 

Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), Martin Krajčovič, uviedol, že realizácia daných nariadení je veľmi obtiažna. Preto očakávajú pred obchodmi dlhé rady a nevedia si predstaviť ani situáciu, keď by spred obchodu museli zákazníkov vyháňať ak sa požiadavky nesplnia. „Na vykonateľnosť týchto nariadení je potrebné zapojiť policajný zbor alebo ozbrojené sily, ako je to napríklad aj v iných štátoch v Európe,” navrhuje Krajčovič.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Vláda s nimi nerokuje

Nereálne pre nich sú aj dvojmetrové rozostupy pred obchodmi, preto sa obáva, že si počas dnešného dňa ľudia nenakúpia. „Urobíme maximum, aby sme dokázali implementovať nové nariadenia vlády, ale je reálne riziko, že v pondelok si nebude môcť každý zákazník nakúpiť v obchode v blízkosti jeho domova, lebo nastavenie regulácie to neumožní,“ dodáva predseda SAMO. Taktiež kritizuje to, že o nariadeniach s reťazcami vláda nerokuje a dozvedajú sa o nich iba s tlačových besied. 

zdroj: refresher.sk