Škótsko je prvou krajinou na svete, kde budú vložky a tampóny zadarmo

Škótsky parlament schválil plán, podľa ktorého budú hygienické pomôcky zadarmo pre všetky ženy. Stane sa tak prvou krajinou na svete, ktorá sa rozhodla učiniť takýto krok.

Škótski poslanci hlasovali jednohlasne za podporu návrhu zákona, podľa ktorého budú tampóny a hygienické vložky k dispozícii na určených verejných miestach, ako sú komunitné centrá, kluby mládeže a lekárne.

Wolfmann

Návrh zákona podporilo v prvom čítaní 112 poslancov, nikto nehlasoval proti a jeden človek sa zdržal hlasovania. Teraz je návrh odoslaný do druhého čítania – v tomto štádiu ho budú môcť poslanci zmeniť a doplniť.

Poslankyňa za škótsku labouristickú stranu Monica Lennonová, predstavila prvý návrh zákona v roku 2017.

„Nie je to luxus. Tieto výrobky sú nevyhnutnosťou a nikto v Škótsku sa už nebude musieť zaobísť bez hygienických pomôcok počas menštruácie,“ uviedla Lennonová počas diskusie o návrhu zákona.

youngwomenscot

Podľa nej bude prijatie zákona „zlomovým bodom v normalizácii menštruácie a Škótsko tak vyšle ľuďom z celej krajiny signál o tom, ako mu záleží na rodovej rovnosti.“

Politička sa pripojila k zhromaždeniu pred budovou parlamentu s nápisom „Prístup k hygienickým produktom je naše právo.“

Ďalšia zákonodarkyňa Alison Johnstonová sa opýtala:

„Prečo je toaletný papier v roku 2020 vnímaný ako nevyhnutnosť, ale hygienické pomôcky na menštruáciu nie? Je nespravodlivé byť finančne trestaný za prirodzené funkcie tela.“

cwu_scotland

Ministri vlády pôvodne oponovali návrhu zákona, no pod tlakom aktivistov svoj názor zmenili a zákon podporili.

V roku 2018 sa Škótsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá školám a univerzitám poskytla bezplatné dámske hygienické výrobky.

Hygienické pomôcky vo Veľkej Británii sú teraz zdaňované 5%. Vláda bývalého predsedu vlády Davida Camerona hovorila o úmysle upustiť od „tampónovej dane“, ale nemohla tak urobiť na základe pravidiel Európskej únie.

Daň na dámske hygienické pomôcky zrušilo okrem 12 amerických štátov aj Kolumbia, Keňa, Malajzia, Kanada, Austrália, India, Uganda, Nikaragua, Jamajka, Nigéria, Libanon či Trinidad a Tobago.

Podporili by ste takýto zákon?

 

zdroj: boredpanda.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Škótsko je prvou krajinou na svete, kde budú vložky a tampóny zadarmo”