Voličom Progresívneho Slovenska a Za Ľudí údajne nezapočítali ich hlasy. Budú ich prepočítavať?

Dlhoočakávané voľby už máme za sebou a ako sa vraví “Sláva víťazom, česť porazeným”. Dankova SNS sa do parlamentu nedostala, Smer SD z lídrovského postu zmietlo Matovičove OĽaNO a PS/Spolu unikli posty v NR SR len o tisícinu percenta. Na Facebook-u sa však objavili statusy spochybňujúce zverejnené výsledky a to chýbajúce hlasy či “krúžky” preferovaných kandidátov/kandidátiek.

 

Po zverejnení volebných výsledkov v jednotlivých okrskoch sa okolo výsledkov objavili otázniky. Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) tak na svojom Facebook-u vyzýva ľudí aby jej pomohli objasniť nejasnosti v spočítavaní hlasov.  “Ide napr. o prípady, keď dávali hlas kandidátovi alebo kandidátke, ktorá nemá vo výsledkoch zaznačený žiadny hlas. To samozrejme vyvoláva pochybnosti o správnosti sčítania hlasov,” píše Plaváková v statuse. Okrem chýbajúcich “krúžkov” tak vzniká podozrenie na chýbajúce alebo nezapočítane hlasy pre spomínané PS/Spolu, ktorú od kresiel v NR SR delila tisícina percenta. 

Lucia Plaváková * Progresívne Slovensko

Tieto slová sa mi nepíšu ľahko. Cítim smútok a sklamanie. Asi ako vy… všetci. Chýbalo veľmi málo a bude ma to mátať už naveky. Odovzdali ste mi 9303 hlasov a posunuli ma na 13. miesto na našej kandidátke. Ak by sme prekročili 7 %, znamenalo by to, že by som získala mandát v parlamente.

V komentároch sa jej začali ozývať ľudia:

No Title

No Description

No Title

No Description

No Title

No Description

 

Podobný problém a status uverejnil aj Ján Benčík (Za ľudí), ktorý má taktiež pochybnosti v spočítavaní hlasov či preferencií. “Naša rodina volila v Krupine, v ZŠ Jozefa Cígera Hronského, volebný okrsok číslo 3. Voľba – 4 krúžky pre mňa, 2 – Michal Greško, 1 – Patrik Dubovský, 1 – Michal Kovačic…Výsledky podľa Štatistického úradu: Ján Benčík – 1, Michal Greško – 1, Patrik Dubovský – 1, Michal Kovačic – 1.” poukazuje na pochybnosti vo svojom statuse. Takúto situáciu sám posudzuje buď o nepozornosť alebo dokonca i zámer.

Ján Benčík – Za ľudí

Jedna vec, ktorá vzbudzuje otázniky. Naša rodina volila v Krupine, v ZŠ Jozefa Cígera Hronského, volebný okrsok číslo 3. Voľba – 4 krúžky pre mňa, 2 – Michal Greško, 1 – Patrik Dubovský, 1 – Michal…

Aj pod jeho statusom sa množili komentáre, ktoré mu dávajú za pravdu:

No Title

No Description

No Title

No Description

No Title

No Description

 

Ako si preferečné hlasy môžete skontrolovať aj VY?

1. Na tejto webovej stránke zojdite kurzorom až dole na časť POČET PREDNOSTNÝCH HLASOV… ako vidíte na obrázku:

2. Potom zadajte mesto/obec, okres a okrsok, v ktorom ste hlasovali opísal portál refresher.sk.

3. Nakoniec zadajte aspoň 3 písmená z priezviska preferovaného kandidáta/kandidátky. Ak ukazovateľ ukazuje číslo 0 a ste presvedčený, že ste kandidáta/kandidátku zakrúžkovali, nahláste svoje pochybnosti príslušnej strane.

 

zdroj foto: Andrej Kiska / Michal Truban Instagram