Znižovanie platu poslancom, ministrom aj prezidentke. Mali by prísť o 15% z platu!

Je jasné, že koronavírus napácha škody aj v našej ekonomike. No nepostihne to iba nás, “obyčajných ľudí” ale poslancov, ministrov a dokonca aj prezidentku. Od budúceho roku by im tak mali platy klesnúť až o 15%. Dôvodom je vysoký deficit verejných financií. Pred desiatimi rokmi totižto Miroslav Beblavý a Richard Sulík presadili ustanovenie, ktoré sa týka platov ústavných činiteľov.  

 

Ustanovenie hovorí o tom, že platy ústavných činiteľov sú naviazané na spomínaný deficit verejných financií. “Podľa tohto ustanovenia klesne plat o 15%, ak je deficit verejných financií nad 7%, o 10%, ak je deficit nad 5%, a o 5%, ak je deficit nad 3%,” píše Beblavý na svojom Facebooku. To znamená, čím vyšší bude deficit tým väčšie percento sa strhne z platov ústavných činiteľov. Počas “koronakrízy” sa tak očakáva, že deficit bude určite väčší ako 7%.

Zuzana Čaputová

Dnes som sa stretla s ministrom vnútra Romanom Mikulcom a ministrom … školstva Branislavom Gröhlingom. Témou našich rozhovorov boli, pochopiteľne, najmä opatrenia vlády v súvislosti so šírením koronavírusu a dôsledky prijímaných opatrení. Zaujímala som sa o fungovanie novozriadeného permanentného krízového štábu aj o stav zásob testov, respirátorov a ochranných pomôcok pre zdravotníkov a záchranárov.

 

Dôvodom je zaistenie toho aby sa so štátnymi peniazmi zachádzalo hospodárne. „Pre ústavných činiteľov je navrhnutý mechanizmus, ktorý by mal platiť dlhodobo. Ako politici a ústavní činitelia hospodária, tak sa im bude znižovať alebo zvyšovať plat. Je to priama zodpovednosť za stav verejných financií,“ vyslovila pred 10 rokmi Iveta Radičová (SDKÚ), ktorá bola premiérkou. 

 

Aj napriek tomu, že Miroslav Beblavý bol iniciátorom tohto ustanovenia, myslí si, že v čase “koronakrízy” to odťahuje pozornosť od toho čo je podstatné. “Predstavte si, že by teraz poslanci začali špekulovať a radšej neschvaľovali protikrízové opatrenia, aby im neklesol plat. Chvalabohu to nespravia. A fakt poďme riešiť niečo podstatnejšie,” zakončil svoj status Miroslav Beblavý.

 

Celý status Miroslava Beblavého si môžete prečítať tu:

Security Check Required

No Description

zdroj: refresher.sk 

zdroj foto: Facebook Zuzany Čaputovej