Česká vláda rozhodla o otvorení reštaurácií a kaderníctiev. Postupne budú uvoľňovať zákazy

Rovnako ako iné európske krajiny, aj Česká republika rozhodla o postupnom uvoľňovaní opatrení, zavádzaných v uplynulých týždňoch. Vláda rozhodla o otvorení farmárskych trhov, kde však budú platiť prísne hygienické opatrenia.

Okrem trhov sa otvoria aj dielne remeselníkov, autobazáry, reštaurácie a kaderníctva. Uvoľňovanie bude prebiehať v piatich vlnách, so začiatkom 25. mája. Jan Hamáček uviedol, že už o pár dní bude povolená opätovná prevádzka obchodov s rozlohou do 200 metrov štvorcových.

Počas posledných marcových dní sa v Českej republike, podobne ako aj na Slovensku, otvorili niektoré malé prevádzky. Okrem týchto sa otvorili aj autobazáry, autosalóny, farmárske trhy a vonkové tréningové aktivity pre profesionálnych športovcov. Aktivity pre verejnosť sú stále obmedzené. Okrem predaja je v Česku možné uskutočniť aj svadbu, no s maximálne 10 pozvanými hosťami.

Česká republika plánuje 27. apríla otvorenie všetkých obchodov do 200 metrov štvorcových, okrem tých, ktoré sa nachádzajú v nákupných centrách väčších ako 5 000 metrov štvorcových. Následne, 11. mája by mali byť otvorené aj obchody s rozlohou do 1 000 metrov štvorcových, pričom obmedzujúca podmienka umiestnenia v nákupných centrách bude stále platiť.

Ministerstvo školstva ČR informovalo aj o uskutočnení prijímacích skúšok na stredné školy, ktoré by sa mali uskutočniť v júny. Robert Plagy, minister školstva, však bližšie neupresnil júnový termín.

Je možné, že sa kontaktná výčba do konca školského roku realizovať nebude, no aj napriek tomu by sa mali školy otvárať postupne. Ak pôjde všetko podľa plánov, 11. mája nastúpia do školy starší žiači, po ktorých budú 25. mája nasledovať tí mladší. Školské združenia fungovať nebudú a v triede na prvom stupni bude môcť byť len 15 žiakov.

Zdroj: refresher.sk