Chorvátsko sa toto leto pre dovolenkárov predsa asi len otvorí. Krajina turistov potrebuje

Mnoho dovolenkárov už svoju tohtoročnú dovolenku stihli zrušiť v domnienke, že ani v letných mesiacoch sa nebude dať vycestovať. Práve to v týchto dňoch vyvrátila chorvátska vláda, ktorá plánuje otvoriť krajinu pre turistov v letnom období aj napriek aktuálnym obmedzeniam v mnohých krajinách.

Portál Croatia Week  infomoval o rozhodnutí predsedu chorvátskej vlády – Andreja Plenkovića, ktorý pracuje na vytvorení dohody s ministrami a krajinami EÚ. Tá by sa mala upravovať hygienické pravidlá, s ktorými by dovolenkári mohli navštevovať chorvátske pláže aj toto leto. Dohodou by sa mala docieliť minimalizácia strát ziskov z letnej turistickej sezóny. Podľa refresher.sk do chorvátska cestuje každoročne viac ako 500 tisíc Slovákov.

Dohoda by mala mať medzinárodné merítko a súhlasiť by s ňou mali lídri najväčších európskych krajín. V posledných dňoch sa predseda stretol s rakúskym lídrom Kurzom, maďarským premiérom Orbánom, nemeckou kancelárkou Merkelovou a dokonca aj slovinským Janšom. Okrem vzdialenejších krajín Chorvátsko rokovalo aj s Českom, konkrétne s českým premiérom Andrejom Babišom. Slovensko tentokrát obišiel, no tvrdí, že totá téma sa bude v najbližších dňoch rozoberať aj v rámci Európskej rady a tak bude mať Slovensko rovnako dostatok informácií, ako iné krajiny.

Podľa chorvátskej vlády by sa situácia zmenila len v prípade, ak by množstvo nakazených koronavírusom neklesal ani v letných mesiacoch, avšak otvorenie spoločných hraníc nepovažujú za hrozbu.

Zdroj: refresher.sk