Čím častejšie budete deťom čítať rozprávky, tým viac budú mať väčšiu predstavivosť a rýchlejšie budú čítať sami knihy

Keď chce dieťa počuť o troch prasiatkach, rodičia majú niekoľko možností: zapnú mu rozprávku, prečítajú knihu alebo mu dajú vypočuť rozprávku prostredníctvom audioknihy.

Každá z týchto metód prenosu informácií má svoje vlastné charakteristiky. Aké? To sa podarilo zistiť americkému lekárovi Johnovi Huttonovi.

Práve on viedol experiment, ktorého sa zúčastnilo 27 4-ročných detí. Čítali im obrázkové knižky, zapínali audioknihy ale aj rozprávky v televízii. Vedci v tomto prípade použili MRI na monitorovanie správania detského mozgu.

Deti, ktoré sa zúčastnili procesu čítania a spolu so svojimi rodičmi diskutovali o obrázkoch či deji rozprávok, okrem iného odpovedali aj na otázky, obracali strany a podobne. Práve u nich sa spozorovala zvýšená aktivita pravej časti mozgu.

Táto časť je zodpovedná za pamäť, reč, pozornosť, myslenie a zhromažďovanie skúseností.

„Keď dieťa počúva rozprávku, jeho predstavivosť mu vytvára obraz toho, čo sa deje v knihe. A hoci sa v knihe nachádzajú aj rôzne ilustrácie, proces spracovania týchto informácií sa významne odlišuje od toho, keď dieťa sleduje televíziu,” hovorí Hutton.

Tie deti, ktoré počúvajú text knihy z nahrávky, sa snažia držať krok s tým čo sa deje a pochopiť to, čo sa deje. Nemajú dostatok času na vytvorenie vizuálneho obrazu o tom, čo počuli.

Deti, ktoré sledovali rozprávku v televízii, prakticky nevyužívali svoje mozgy – nevytvárali si svoju vlastnú predstavivosť, pretože automaticky dostávali dokonalý obraz toho, čo sa v rozprávke deje. Tento spôsob získavania informácii bol pre detí najjednoduchší.

„Keď deťom ukážeme film alebo rozprávku založenú na knihe, odoprieme im potešenie z vlastného úspechu. Už si viac nemusia predstavovať príbeh, pretože im bol prezentovaný v hotovej podobe,” tvrdí Hutton.

Je nutné vziať do úvahy fakt, že pri čítaní kníh deti sedeli nehybne na stoličkách a v bežnom živote sedia pri svojich rodičov. Takýto fyzický kontakt stimuluje ešte vyššie uvedené časti mozgu.

Takže u detí, ktoré sú zvyknuté vnímať text podľa sluchu a súčasne uvažovať o ilustráciách, sa aktívne rozvíja abstraktné myslenie. V budúcnosti bude pre nich jednoduchšie spájať si slová so špekulatívnymi obrázkami.

„Uľahčuje to prechod ku knihám bez obrázkov,” hovorí Dr. Hutton. „Takže neskôr sa z nich stanú sebavedomejšími čitateľmi.”

Ako často čítate deťom knihy? Alebo skôr uprednostňujete púšťanie rozprávok v televízii?

zdroj:takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čím častejšie budete deťom čítať rozprávky, tým viac budú mať väčšiu predstavivosť a rýchlejšie budú čítať sami knihy”