Mesto prišlo s vynikajúcim vynálezom, aby zachránili oceány a rieky. Toto môže byť aj na SLOVENSKU

Všetci vieme, aký veľký problém spôsobuje plastový odpad nášmu životnému prostrediu. Čo ale nie je až také jasné je, ako by sme tomu dokázali zabrániť.

Nemálo úsilia sa vkladá do znižovania počtu plastových vreciek a tašiek. Čo však urobiť s vecami, ktoré boli použité a vyhodené?

Austrálska spoločnosť dostala skvelý nápad, ktorý v súčasnosti uplatňuje aj v praxi a výsledky sú v skutku neuveriteľné.

Minulý rok úrady z mesta Kwinana, na západe Austrálie, nainštalovali nový filtračný systém v prírodnej rezervácii Henley. Ide o jednoduchý, no mimoriadne účinný systém čistenia vôd. Vláda aj občania už mali tú česť vidieť výhody vyplývajúce z používania novodobej metódy.

Pozrime sa na tento vynález trochu podrobnejšie…

Skladá sa zo siete, ktorá je umiestnená pri výtoku z drenážnej rúry, pomáhajúca zachytiť veľké nečistoty. Okrem toho, že chráni životné prostredie pred znečistením, umožňuje vode voľne prúdiť.

Tieto rúry privádzajú vodu z obytných oblasti a odpad z týchto miest môže byť do značnej miery škodlivý pre životné prostredie.

Navyše, odpad je zvyčajne zmytý silnými dažďami, čo znamená, že následne spadá do drenážneho systému.

Mestské úrady spustili experiment inštaláciou 2 sietí a výsledky ich príjemne prekvapili. Nový filtračný systém dokázal za pár týždňov zhromaždiť viac ako 362 kg odpadu.

Ľudia boli výsledkami natoľko spokojní, že sa rozhodli tieto odpadové siete nainštalovať po celom meste, aby minimalizovali znečistenie a škody na voľne žijúcich živočíchoch ako aj samotnej prírode.

Nie sú to len obyčajné staré siete, sú vyrobené z veľmi silných, trvanlivých materiálov. Ich inštalácia a výroba nie sú drahé (10 000 dolárov za kus).

Stojí to však za to. Okrem skutočnosti, že nový systém funguje, ušetrí aj náklady na pracovnú silu z dlhodobého hľadiska. Len sa zamyslite nad všetkými ľuďmi a hodinami, ktoré sú potrebné na ručné odstránenie odpadu.

Nový systém je len prvým krokom v tomto procese. Po naplnení sietí je odpad premiestnený do špeciálnych odpadkových kamiónov a prepravovaný do triediaceho centra.

Tam je všetko rozdelené na nerecyklovateľný a recyklovateľný materiál, ktorý je potom prenesený na ďalšie spracovanie.

Siete sa potom umiestnia späť do drenážnych kanálov a pokračujú v práci, ako vidíte nižšie:

Ak chceme zvíťaziť v boji proti znečisteniu plastov, budeme potrebovať viac takýchto originálnych nápadov. Veríme, že sa podobné siete sa  čo najskôr objavia po celom svete!

zdroj: gosocial.co

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Mesto prišlo s vynikajúcim vynálezom, aby zachránili oceány a rieky. Toto môže byť aj na SLOVENSKU”