Rómom sa prezidentka Čaputová prihovorila po rómsky. Oslavovala Medzinárodný deň Rómov

8. apríla sa tak ako každoročne slávil Medzinárodný deň Rómov. Prezidentka Čaputová sa rozhodla pri tejto vzácnej príležitosti venovať Rómom príhovor, v ktorom prezrádza, že zástupcov menšiny chcela pozvať na oficiálnu návštevu do paláca, no kvôli mimoriadnej situácií tak neurobila napísal portál refresher.sk.

Prezidentka na sociálnu sieť Facebook napísala:  „Pri jeho príležitosti som plánovala prijať Rómov a Rómky, ktorí robia veľa dobrého pre Slovensko. Chcela som sa im poďakovať a pokračovať v úprimnom dialógu, ktorý je tak potrebný pre vzájomné porozumenie a spoluprácu.“

týmito slovami začala svoj príhovor. Čaputová v príhovore prezradila, že sa so zástupcami menšiny Rómov stretáva pravidelne, čo dokázala aj fotografiami, zverejnenými vo videu. Prezidentke je ľúto, že sa nemohli stretnúť opäť, no koronavírus sa nesmie brať na ľahkú váhu. Prezidentka zároveň potvrdila, že rasová otázka je na Slovensku diskutovaná a ona bude trvať na tom, aby to tak ostalo. Prezidentka dodala: „Chcem vás ubezpečiť, že som prezidentkou všetkých. Nerovnosti vnímam a chcem byť naďalej hlasom tých, ktorých nie je počuť.“

Security Check Required

No Description

Prezidentka taktiež podotkla, že vie o chudobe v rómskych osadách a aj o nedostatočnej hygiene, či zlým podmienkam na bývanie. Čaputová v príhovore dodala:

„Viem, že aj medzi vami sú takí a že mnohí sa stretávate naviac aj s predsudkami pre svoju etnickú príslušnosť.“ Nezabudla vyzdvihnúť rómsku oddanosť vlastnej komunite a všetkým rómskym pracovníkom, ktorí akokoľvek pomáhajú ľuďom rómskej príslušnosti.

Zdroj: refresher.sk