Ústne maturity tento rok nebudú. Maturantom sa spriemerujú známky

Podľa najnovších informácií sa tento rok ústne maturity neuskutočnia v klasickej podobe, kde bývajú studenti prítomní na mieste konania skúšky. Podľa všetkého má byť maturitné vysvedčenie tvorené spriemerovanými známkami z predmetov, o ktorých rozhodne škola.  Školský rok 2019/2020 by teda maturanti mali ukončiť v riadnom termín. Minister na dnešnej tlačovej konferencii povedal: „Maturity tak ako poznáme, budeme musieť trochu zmeniť, pretože situácia nás k tomu núti.“

O rozhodnutí informoval Branislav Gröhling, minister školstva, ktorý potvrdil, že ústnu maturitu budú absolvovať klasickým spôsobom len študenti, ktorí budú mať voči rozhodnutiu námietky. Toto rozhodnutie platí pre všetky stredné školy, vrátane gymnázií, stredných odborných škôl, konzervatórií, škôl umeleckého priemyslu a stredných športových škôl.

Tento postup bol podľa ministra zvolený z dôvodu odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva, ktorý rozhodol o tom, že školský rok by mal prebiehať dištančne až do letných prázdnin. Prvým krokom k takémuto konaniu maturít bolo včerajšie schválenie zákona, povoľujúceho zmenu priebehu maturít.

Minister špecifikoval priemerovanie, ktoré má byť pri maturitách využívané. Priemer známok do 0,5 bude zaohrúhľované nadol. V praxi to znamená, že ak má študent priemer 2,5, na maturitnom vysvedčení bude mať dvojku. Okrem toho sa vláda zhodla na nebraní do úvahy neabsolvovania určitého percenta vyučovacích hodín praktického vyučovania, ak ich dôvodom bolo zatvorenie škôl kvôli koronavírusu. Posledná klasická známka má byť maturantom udelená najneskôr 12.mája.

Ak sa chcete dozvedieť viac, minister sa rozhodol dnes o 18.00 vysielať živé vysielanie na Instagrame, kde bude odpoveť na otázky študentov, pedagógov či rodičov. Odpovedať bude na otázky, ktoré mu budú zasané na emailovú adresu [email protected].

zdroj: slovensko.hnonline.sk, refresher.sk