V Indii opäť vidieť modrú oblohu a v najväčších mestách kleslo znečistenie ovzdušia!

Už od minulého týždňa je celá India v karanténe aby sa tak zastavilo šírenie koronavírusu. Zatvorili si fabriky, trhy, obchody, chrámy a verejná doprava nepremáva. Pozastavili sa aj stavebné práce a obyvateľov žiadajú o dodržiavanie prísnych nariadení. Spomalenie života 1,3 miliardy ľudí má aj pozitívne výsledky – zníženie znečistenia ovzdušia.

focusglobalreporter on Twitter

The world’s largest coronavirus lockdown is having a dramatic impact on pollution in India- But grinding this country of 1.3 billion people to a near halt has also provided a temporary……more https://t.co/t4ThCYfvh4 #CareofAir #coronavirus #COVID19 #CPCB #CREA #health #SAFAR

Škodlivé mikroskopické čiastočky v ovzduší známe ako PM 2.5, sú nebezpečné najmä kvôli tomu, že prenikajú hlboko do pľúc a tak sa vedia rozšíriť do celého organizmu. Od začiatku karantény tak klesol počet PM 2.5 čiastočiek v ovzduší hlavného mesta o 71%. Na začiatku sa znečistenie pohybovalo v miere 91 mikrogramov na meter kubický. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však tvrdí, že hodnota vyššia ako 25 je nebezpečná.

Vijay Nishant on Twitter

Pollution over India before and after COVID-19 #lockdown. These are satellite monitored pollutant values (PM2.5) on 30 March in 2019 and 2020. Red colors show maximum (upto 1000 μg/m3) and blue colors show minimum (from 1 μg/m3). Source: NASA/EU Copernicus via earth.nullschool.

Vďaka takémuto poklesu je v Indii opäť vidieť modrú oblohu. “Nevidel som tak modrú oblohu v Dilí za posledných 10 rokov. Všetko zlé je na niečo dobré v tejto kríze a to, že môžeme výjsť von a dýchať,” povedala spoluzakladateľka organizácie Care for Air, Jyoti Pande Lavakare.

Security Check Required

No Description

 

Vľavo je fotografia z 3. novembra 2019 – Vpravo je fotografia z 30. marca 2020

Zdroj: edition.cnn.com