Vedci zistili prečo sa koronavírus na severe Talianska tak rýchlo šíri

V Európe je epicentrom nákazy koronavírusom Taliansko, presnejšie sever krajiny. Vedci doteraz špekulovali o tom prečo je táto oblasť najviac postihnutá. Dohady boli také, že Taliansko má všeobecne staršiu populáciu, ktorá je sústredená práve na severe krajiny. No talianskí vedci prišli s novou štúdiou, ktorá odkrýva dôvod prečo je tomu tak, informuje portál ČT24.

 

Chemik Leonardo Setti a jeho tím z univerzity v Boloni vydali štúdiu o tom prečo sa koronavírus šíri najviac v severnej časti Talianska. Štúdia bola zameraná presnejšie na industrializovanú oblasť Pádskej nížiny. Podľa ich štúdie môže za rýchlejšie šírenie znečistený vzduch. Jedným z dôvodov prečo je to tak je fakt, že pevné prachové častice môžu vírus v ovzduší prenášať na svojom povrchu. Predošlé štúdie tak uvádzajú aj fakt, že podobným spôsobom sa môže šíriť bežná chrípka, infekcia dýchacích ciest či osýpky.

 

Zdroj: ESA

 

Druhý dôvod je taký, že vysoký obsah pevných prachových častíc v ovzduší spôsobuje väčšiu náchylnosť na ochorenie všeobecne. V Pádskej nížine je tak totiž podstatne väčšie množstvo týchto častíc ako v iných častiach zeme. Aj napriek tomu, že sa výroba v krajine kvôli koronavírusu pozastavila a tým sa čiastočne znížilo znečistenie. To však podľa vedcov nestačí, keďže je problémom aj klíma na severe Talianska, ktorá spôsobuje zlé rozptýlenie znečistenia ovzdušia.

 

Napriek tomu, že spomínaná štúdia Leonarda Settiho ešte nie je recenzovaná inými odborníkmi, existuje šanca, že sa šírenie vírusu spomalí. Bude teda potrebné zamerať sa na zníženie pevných prachových častíc ovzduší. Vedci sú však stále v obavách, že takéto zdržianie čo sa týka recenzovania práce je v čase pandémie otázkou života a smrti.

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz