Vynikajúce testovanie na Islande ukázalo mnoho o vypuknutí nákazy COVID-19

Green MountainsPexels

Island vykonal prvotriednu prácu pri vypracovaní rozsiahlej testovacej stratégie o COVID-19 pre celú populáciu. Hoci ide o pomerne malý národ, ich prístup už teraz poskytuje fascinujúce náhľady do nového koronavírusu a súčasnej pandémie.

Islandské zdravotnícke orgány spolu so súkromnou biofarmaceutickou spoločnosťou deCode Genetics doteraz vykonali v celej krajine 12 615 testov, čo predstavuje takmer 3,5 percent celkovej populácie. Na porovnanie, Spojené štáty testovali okolo 540 252 ľudí, približne 0,16 populácie.

Na rozdiel od väčšiny ostatných krajín, Island ponúka bezplatný skríning medzi všetkými obyvateľmi krajiny, aj keď nemajú žiadne príznaky. Týmto testom sa zistilo až 802 potvrdených infekcií COVID-19, z ktorých najmenej 253 bolo získaných cestovaním do zahraničia.

Ako sa môžeme z týchto údajov poučiť? Prvá vec: toto sú zatiaľ predbežné výsledky, takže ich nemôžeme brať ako všeobecne platné pravidlo. Každá krajina má rovnako jedinečnú infraštruktúru, kultúru a sociálnu štruktúru, takže prepuknutie epidémie sa nemusí „správať“ ako to na Islande.

Najzaujímavejšie odhalenie je, že údaje z Islandu naznačujú, že približne polovica ľudí, ktorí boli v krajine pozitívni na test COVID-19, nevykazovala žiadne príznaky.

„Prvé výsledky z deCode Genetics naznačujú,

že približne polovica z tých, ktorí boli testovaní pozitívne, bola asymptomatická. Druhá polovica vykazuje veľmi mierne symptómy podobné nachladnutiu,“ uviedol Thorolfur Guðnason, hlavný islandský epidemiológ.

Testovanie tiež umožnilo vedcom pochopiť, ako nový koronavírus SARS-CoV-2 v krajine zmutoval. V jednom prípade sa dokonca zdá, že jedna osoba bola nakazená dvoma rôznymi variantmi SARS-CoV-2 s jemne odlišným genetickým materiálom.

„Našli sme 40 vírusových mutácií špecifických pre ostrov. Našli sme niekoho, kto mal zmes vírusov,“ vysvetľuje Kári Stefánsson, neurológ a riaditeľ deCode Genetics. „Mali v sebe vírusy spred a po mutácii a jedinými infekciami, ktoré bolo možno vypátrať, sú tento zmutovaný vírus. “

Aj keď je tento počet mutácií o niečo vyšší ako iné odhady, netreba sa obávať. Podľa Nathana Grubaugha, epidemiológa na Yale School of Public Health, sú mutácie prirodzenou súčasťou životného cyklu vírusu a „nemali by sme sa báť, keď sa vírus zmutuje počas vypuknutia choroby.“ Predbežné údaje naznačujú, že SARS-CoV-2 má relatívne stabilný genóm.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že všetky krajiny musia začať s rozsiahlym testovaním na COVID-19, a to aj medzi ľuďmi, ktorí nemajú príznaky. Tvrdia, že ak nemáme údaje, s pandémiou sa nedá účinne bojovať.

„Nemôžete bojovať so zaviazanými rukami a túto pandémiu nemôžeme zastaviť, ak nevieme, kto je nakazený. Máme jednoduchý odkaz pre všetky krajiny; testujte, testujte, testujte,“ uviedol Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO.

zdroj: iflscience.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vynikajúce testovanie na Islande ukázalo mnoho o vypuknutí nákazy COVID-19”