Zajtra sa začína prvá fáza uvoľňovania opatrení. Mení sa čas pre dôchodcov a tieto obchody budú otvorené

Ústredný krízový štáb, spolu s vládou na čele s premiérom Igorom Matovičom, rozhodol o uvoľovaní optarení, zavedených v boji proti koronavírusu. Vo včerajších večerných hodinách bol predstavený plán oživenia ekonomiky s pracovným názvom „Niečo za niečo“. Igor Matovič na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil prijatie plánu Ústredným krízovým štábom. Za prijatie hlasovali všetci členovia štábu až na jedného, ktorý sa zdržal hlasovania.

Okrem tejto novinky premiér spomenul aj otázku pendlerov, ktorým adresoval jasný odkaz, aby s testovaním počkali do pondelka, do kedy budú bližšie sledovať vývoj ochorenia v okolitých krajinách – v Česku, Maďarsku a v Rakúsku. Ak bude situácia priaznivá, nové opatrenia sa zavádzať nebudú.

Oživenie ekonomiky znamená znovuotvorenie viacerých predajných prevádzok, ako aj služieb, škôl a iných zariadení. Vláda začala prvou fázou, ktorá zahŕňa otvorenie obchodov a služieb do 300 m², verejných stravovacích zariadení, vonkajších športovísk, bez prevádzky toalety a tribúny, trhovísk či dlhodobých foriem ubytovania. Okrem spomenutých sa otvoria aj reštaurácie s výdajným okienkom, predajne automobilov a autobazáry. K zmenám dôjde aj pri otváracích hodinách obchodov určených pre dôchodcov, ktoré sa z 9:00 – 12:00 zmenia na 9:00 do 11:00.

Ako sa budú otvárať obchody

Na včerajšej tlačovej konferencii sa premiér vyjadril k uvoľňovaniu priaznivo, no podotkol: „Ak by sme išli hurá systémom, mohli by sme podľahnúť pocitu, že je všetko v poriadku, mohlo by sa nám to vymknúť z rúk.“ Zároveň vyzval ľudí, aby dodržiavali doterajšie hygienické opatrenia. Taktiež dúfa, že dôchodcovia chápu, aké nebezpečné je nakaziť sa chorobou COVID-19. Okrem toho chce práve pru túto skupinu obyvateľov zaviesť stravné listky, určené na stravu, ktorú by i dovážali taxikári. Premiér dodal: „S týmto návrhom prídem v stredu na vládu a budem sa snažiť o tom presvedčiť aj koaličných partnerov.“

Pravidlá otvárania obchodovZdroj: Úrad vlády SR

Zdroj: refresher.sk, aktuality.sk