piatok, 21 júna, 2024

11 životných pravidiel, ktoré sa dokážeme naučiť od stromov. Dokážu nám pomôcť

Walt Whitman je americký básnik a novinár, ktorý napísal kontroverzné literárne dielo „Listy trávy“, ktoré sa zaoberá spiritualitou, filozofiou, náboženstvom a sexualitou. Za svoj štýl písania bol menovaný Otcom slobodného verša. Napísal dokonca niekoľko básní s iných literárnych diel.

Vo svojich 54 rokoch utrpel mozgovú príhodu, ktorá ho paralyzovala, no v rámci rekonvalescencie sa dostal do súladu s prírodnou. Whitman navštevoval otvorené priestranstvá, kde sa mohol obklopiť prírodou, čo ho inšpirovalo k napísaniu novej série prózy. Whitman v nej vo veľkej miere písal o veciach, ktoré sa dozvedel o živote z pozorovania stromov.

Spisovateľ spísal 11 pravidiel, ktoré nás učia samotné stromy:

1. Autentickosť

Podľa Whitmana je tichá, ale impozantná prítomnosť stromu silným prejavom autentickosti. Popísal stromy ako „ nevinné a neškodné, no zároveň divoké“. Nazval ich tak z dôvodu toho, že nás učia prijatiu prirodzenej osobnosti aj na úkor kritiky od iných.
Máme si z toho zobrať to, aby sme zostali verní samému sebe bez toho, akým problémom čelíme. Whitman povedal, že autentickosť je najušľachtilejší ľudský charakter a stromy to odrážajú svojou inšpiratívnou a neuveriteľnou prítomnosťou.

2. Stromy sú učiteľmi, ktorí nás učia vnímať okolie

Stromy pozorne sledujú okolie. Tieto prírodné zázraky vnímajú zmeny počasia ako zmeny vetra, teploty a svetla alebo tieňa. Práve preto zhadzujú listy presne v čase, kedy to je potrebné. Ak by strom listy nezhodil, jeho konáre by popraskali a v dôsledku toho by v zime zamrzol. Z toho dôvodu by sme si mali od stromov vziať príklad a naučiť sa venovať pozornosť aj tomu, čo je okolo nás, aby sme mohli prispôsobiť svoje reakcie a riadiť naše správanie.

3. Trpezlivosť

Stromy si musia na začiatku vybudovať svoje jadro a zabezpečiť, aby bol ich kmeň pevný a hrubý, pretože práve stabilita je základom všetkého. Niektoré stromy nerástli trpezlivo a vyrástli rýchlo aj do šírky a aj do výšky, čo môže spôsobiť ich úhyn skôr, ako by sme mohli čakať. U týchto stromov sa zvyčajne vyvinú zranenia a choroby kmeňov a konárov. Stromy nám ukazujú, aké je veľmi dôležité nájsť si vlastné tempo tak, aby sme pochopili okolie ale aj seba. Strom nás učí, že na všetko je potrebné dlhšie obdobie. Potrebujeme len získať trpezlivosť, zostať vytrvalí a pozitívni, pretože uponáhľanie vecí nám neprinesie dlhotrvajúce výsledky.

4. Je potrebné, aby sme boli súčasťou komunity

Samostatný strom zvyčajne nevydrží dlho, pretože sa nedokáže vyrovnať so zmenami počasia. Ale strom, ktorý rastie medzi inými, vyrastie silný, čím je dostatočne odolný voči  vplyvom extrémneho počasia. Stromy v komunite regulujú teplo, chlad a sucho vybudovaním ekosystému, ktorým sa navzájom podporujú. Rovnako ako stromy, aj my potrebujeme ďalších ľudí k tomu, aby sme prežili. Stávame sa odolnými voči nepríjemným vyplyvom sveta. Filozof Mark Nepo tiež uviedol, že ľudská existencia je podobná existencii stromov. Aj keď vo svete stojíme ako jednotlivci s rôznym zázemím a perspektívami, máme koreňový systém, ktorý nás spája jeden s druhým. To, čo sa môže stať jednej osobe, môže mať vplyv na celú komunitu.

5. Bojovať však musíme sami

Existujú však aj stromy, ktoré žijú v osamelej oblasti alebo mimo spoločenstva, najmä v najviac opustených častiach sveta. Rovnako ako tieto divy prírody sa občas ocitáme aj my sami. Stretávame ľudí, ktorí sa nám obracajú chrbtom alebo nás opúšťajú počas najnáročnejších období nášho života. Stromy nás v tejto súvislosti učia, aby sme mali vieru v seba a svoje schopnosti. Ukazujú nám, aby sme bojovali vo svete aj sami. Žiadny boj nás nemôže zvrhnúť a žiadna výzva nás nemôže poraziť. Bez ohľadu na to, aká je situácia intenzívna a náročná, stále ide o skúsenosť, z ktorej sa môžeme poučiť.

6. Skromnosť

Napriek tomu, aké veľké alebo vysoké sú, stromy môžu zostať nenápadné. Niekedy je pre nás ľahké zabudnúť a ignorovať existenciu týchto vznešených bytostí z dôvodu, že ich je okolo nás mnoho a sú tam vždy. Musíme si neustále pripomínať, že rovnako ako stromy, aj my všetci pochádzame z pokorných malých bytostí bez ohľadu na to, akými úspešnými sa nakoniec staneme.

Strom, Príroda, Drevo, Západ Slnka, Svetlo, ListyZdroj: Pixabay

7. Odolnosť

Stromy sú vo svojom živote vždy ohrozené externými nebezpečenstvami, ktoré im môžu spôsobiť poškodenia. Stromy nás svojou odolnosťou učia vytvoriť si schopnosť čeliť najhorším výzvam. Ukazujú nám, že problémy, ktorým čelíme, a problémoví ľudia, s ktorými sa stretávame, do nášho života môžu nakoniec priniesť dodatočnú hodnotu.

8. Šťastie sa nachádza všade okol nás

Napriek pokoju a neschopnosti presúvať sa z jedného miesta na druhé sa stromy húpajú vetrom, vyhrievajú sa na slnku a otvárajú svoje vetvy, čo im vytvára pocit spokojnosti a šťastia. Problémy a náročné skúšky sú neoddeliteľnou súčasťou života, ale to by nám nemalo brániť v tom, aby sme si užívali šťastné chvíle s ľuďmi, na ktorých nám záleží.

9. Minulosť môžeme hodiť za hlavu

Stromy padajú na zem v momente, kedy už nedokážu udržať svoju váhu. Od susedných stromov nevyžadujú ani viac miesta a ani dodatočnú podporu. Jednoducho sa zrútia, pretože si sú vedomé, že prišiel ich čas. Je teda v poriadku prejavovať emócie, ako je hnev, smútok či bolesť.

10. Potrebujeme silné základy

Náš hodnotový systém sú naše korene. To, v čo veríme a ako sme boli vychovaní, nás udržiava a vedie, keď čelíme rozhodnutiam, ktoré menia život. Rovnako ako v prípade stromov, aj keď je náš hodnotový systém silný, stabilný a rozsiahly, môžeme aj naďalej robiť dobré rozhodnutia a dosahovať vyššie ciele.

11. Pomáhajme tým, ktorí potrebujú pomoc

Mnohí z nás vedia, aké to je stáť pod stromom a cítiť pocit útechy, aj keď je to len dočasné. Vôňa ich kvetov a listov nám poskytuje dokonalé relaxačné miesto. Rovnako ako stromy, aj my môžeme priniesť útočisko a pohodlie iným ľuďom. Môžeme poskytnúť úľavu priateľom a rodine, ktorá trpí.

Zdroj: powerofpositivity.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

UROBÍM 50 kusov naraz! Za 5 minút sú pripravené! Stačí zmiešať tvaroh s kefírom

Lahodné a voňavé tvarohové palacinky. Úspešné tvarohové cesto, ktoré...

Prežila som nehodu a následne ochrnula. Robím ale niečo, čo nikto neuhádne

Pred 17 rokmi sa v severnej Kalifornii stala hrozná...

Sťažoval sa na bolesť hlavy. Keď lekári zistili príčinu, neverili vlastným očiam

V medicíne, kde diagnostika často pripomína detektívne vyšetrovanie, môžu...

Žena, ktorá bola po autonehode 5 rokov v kóme, sa prebrala zo smiechu na vtipe svojej matky

Matka troch detí, ktorá bola po vážnej autonehode 5...

Prečítaj si aj

UROBÍM 50 kusov naraz! Za 5 minút sú pripravené! Stačí zmiešať tvaroh s kefírom

Lahodné a voňavé tvarohové palacinky. Úspešné tvarohové cesto, ktoré...

Prežila som nehodu a následne ochrnula. Robím ale niečo, čo nikto neuhádne

Pred 17 rokmi sa v severnej Kalifornii stala hrozná...

Sťažoval sa na bolesť hlavy. Keď lekári zistili príčinu, neverili vlastným očiam

V medicíne, kde diagnostika často pripomína detektívne vyšetrovanie, môžu...

Žena, ktorá bola po autonehode 5 rokov v kóme, sa prebrala zo smiechu na vtipe svojej matky

Matka troch detí, ktorá bola po vážnej autonehode 5...

Čím sa vyznačuje spoľahlivá prepravná spoločnosť?

Prepravné spoločnosti získavajú aj v našich končinách na veľmi vysokej...

UROBÍM 50 kusov naraz! Za 5 minút sú pripravené! Stačí zmiešať tvaroh s kefírom

Lahodné a voňavé tvarohové palacinky. Úspešné tvarohové cesto, ktoré sa bude hodiť každému. Tento recept pečiem už mnoho rokov. Jediné, na čo si musíte...

Prežila som nehodu a následne ochrnula. Robím ale niečo, čo nikto neuhádne

Pred 17 rokmi sa v severnej Kalifornii stala hrozná nehoda - čelne sa zrazili dve autá. Traja ľudia zomreli na mieste a štvrtá, 17-ročná...

Sťažoval sa na bolesť hlavy. Keď lekári zistili príčinu, neverili vlastným očiam

V medicíne, kde diagnostika často pripomína detektívne vyšetrovanie, môžu niekedy aj tie najbanálnejšie príznaky viesť k odhaleniu prekvapivých príčin.Príbehy pacientov, ktorí dlho bojovali s...
Verified by MonsterInsights