Budú aj po “koronakríze” obchody v nedeľu zatvorené? Väčšine zákazníkov a zamestnancov to vyhovuje, búria sa najmä mladí ľudia!

Idea, že by obchody ostali aj po prekonaní pandémie v nedeľu zatvorené rozdelili národ ale aj koalíciu na dve strany. Minister hospodárstva, Richard Sulík, by obchody zatvorené nenechal no minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak by návrh podporil. Aby sa záujem ľudí (zákazníkov ale aj zamestnancov) ukázal v číslach prišla agentúra 2muse s prieskumom, ktorého výsledky sú jednoznačné.

 

Zatvorené obchody v nedeľu zamestnancom nevadia

Získavanie ohlasov od 1000 respondentov prebiehal medzi 5. a 7. májom. Prieskum pozostával z troch výrokov, ku ktorým sa respondenti mali jasne vyjadril – a to či s ním súhlasia alebo nie. Výsledky spomedzi zamestnancov obchodných reťazcov bol nasledovný: 81% ľudí tvrdí, že platiaci zákaz je podľa nich správny.

Nedeľné nakupovanie tak chýba iba 11% opýtaným a až 90% ľuďom nevadí, že aj veľké supermarkety majú v nedeľu zatvorené. Čo sa týka odpovedí od zamestnancov maloobchodu, je to opäť jednoznačné. Až 99% nedeľné nakupovanie nechýba a a nevadí im ani to, že si nenakúpia ani vo veľkých supermarketoch. A až 91% zamestnancov maloobchodu si myslí, že aktuálny zákaz je naozaj správny.

 

prieskum

Zdroj: Záverečná správa z reprezentatívneho prieskumu agentúry 2muse

 

Bratislavčania a mladí ľudia ako zákazníci s návrhom nesúhlasia

Výraznejšie iné výsledky sú však zjavné až po zaradení respondentov do vekových kategórii či rozdelenie podľa trvalého bydliska. Totižto až 28% ľudí vo veku 18 až 25 rokov považuje tento zákaz za zbytočný a až 22% nedeľné nakupovanie chýba. Čo sa týka veľkých miest až 29% považuje nedeľný zákaz predaja potravín za zbytočný. Dokonca až 30% bratislavčanov si myslí to isté čo je takmer dvojnásobok respondentov v porovnaní so zvyškom Slovenska.

 

prieskum

Zdroj: Záverečná správa z reprezentatívneho prieskumu agentúry 2muse

 

V celkovom závere však so zatvorením obchodov v nedeľu súhlasí až 80% Slovákov z čoho 60% s tým súhlasí jednoznačne. Aký máte na to názor Vy? Je podľa Vás zatvorenie obchodov v nedeľu správne? Chýba alebo vadí Vám, že si v nedeľu nemôžete ísť nakúpiť? 

 

prieskum

Zdroj: Záverečná správa z reprezentatívneho prieskumu agentúry 2muse