Budú rodičia môcť poberať ošetrovné aj keď po otvorení škôl nechajú deti doma?

Ešte počas uplynulého utorka Igor Matovič oznámil, že rodičia si budú môcť vybrať či pošlú svoje deti do školy/škôlky alebo ich nechajú doma. Z toho sa však naskytá otázka, či by v prípade, že rodič svoje dieťa nechá doma má stále nárok na ošetrovné. 

 

Nad všetkým visí obrovský otáznik

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny s Ministerstvom školstva rieši aj túto súvislosť s plánovaným dobrovoľným otvorením zariadení a vyplácania mimoriadnej pandemickej OČR rodičom detí, ktorí by sa rozhodli možnosť nevyužiť a nechali by svoje deti zatiaľ doma,“ znelo vyjadrenie hovorcu rezortu práce a sociálnych vecí, Michala Strušku pre agentúru SITA. Ďalším problémom je aj kapacita zariadení kam by sa deti mali vrátiť. 

Man and Woman Carrying Babies While Sitting on Chair

Zdroj: pexels.com

 

„Ešte diskutujeme o tom, či dokážeme zadefinovať skupiny detí, ktoré by mohli vstúpiť do materských škôl,“ oznámil minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Podľa slov Igor Matoviča by mal byť v triedach maximálny počet detí 12. Preto pravdepodobne dôjde k selekcii, ktoré deti sa do škôlok budú môcť vrátiť. Základné školy tomuto problému nečelia, keďže by školy bez žiakov druhého stupňa mali dostatočný počet tried. 

 

Close-up of Girl Writing

Zdroj: pexels.com

 

Podľa ministerstva sa pandemické ošetrovné malo vyplácať až 200-tisíc rodičom po dobu 101-dní, ktorého priemerná denná suma predstavuje 15,8€. Nárok na pandemické ošetrovné má rodič, ktorý sa v dôsledku nariadení zatvorenia škôl či škôlok stará o dieťa do dovŕšenia 11. roku. 

 

zdroj:babskeveci.sk