Hranice sa otvárajú. No podľa Matoviča by sme mali dovolenkovať doma

S ustupujúcou pandémiou sa uberá s prísnych opatrení. Okrem iného sa od tejto stredy (20. 5.) otvárajú hranice s ôsmimi štátmi.

Jedným z nich je aj Chorvátsko, ktoré je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov. Avšak premiér Igor Matovič si nie je istý či budú tohtoročné dovolenky v Chorvátsku dobrým nápadom. Otvorenie hraníc má predovšetkým zjednodušiť obchodné styky.

„Ak pustia do krajiny Britov a hrozilo by, že Slováci budú s Britmi pri mori, tak by sme sa takej možnosti vyvarovali,“ povedal Matovič na margo dovoleniek v Chorvátsku uviedol portál Startitup.sk .

Podľa neho by sme tohto roku mali dovolenkovať práve na Slovensku. Okrem Chorvátska otvára Slovensko hranice s Poľskom, Českom, Maďarskom, Rakúskom, Slovinskom a Nemeckom. Novinkou je aj cestovanie za hranice, kde po návrate na Slovensko nemusíte absolvovať štátnu karanténu.

Security Check Required

No Description

Ako na to?

Po pobyte za hranicami vo vyššie uvedených štátov, ktorý nepresiahne 24 hodín, nemusíte absolvovať štátnu karanténu. Postup pri cestovaní je nasledovný.

Na stránkach ministerstva zahraničných vecí vypíšete formulár, ktorý si následne vytlačíte.

Ten si musíte dať pri prechode hraničným prechodom potvrdiť colníkom (avšak umožnené to nie je na všetkých prechodoch). Pri návrate môžete použiť ktorýkoľvek prechod, na ktorom sa preukážete potvrdeným formulárom. Ak Váš pobyt za hranicami presiahne 24 hodín budete prevezený do štátnej karantény, pretože aplikácia pre domácu karanténu ešte nie je v prevádzke.

Premiér prizvukoval aj fakt, že na Slovensku sa elektronický zaznamenáva iba príchod do krajiny. Preto je formulár dôležitým preukazom na to aby ste nemuseli ísť do štátnej karantény (ak splníte 24 hodinovú lehotu).

zdroj : startitup.sk