Ľudia si obľúbili home office. Až 48% pracovníkov by v ňom pokračovalo aj napriek zníženiu platu

Popularita práce z domu, tzv. home office, rastie každým rokom. Mnoho štúdií potvrdilo, že pracovníci nie sú s prácou doma spokojní krátkodobo, ale dokonca by neboli proti pracovať tak na stálo.

Spoločnosť Devops Automation Platform.sh sa na tento fakt zamerala a vytvorila novú aktuálnu štúdiu o práci z domu. Zatiaľ čo je krátkodobá, skôr len výnimočná, práca z domu v modernom svete veľmi populárna, etablované spoločnosti potvrdzujú aj dlhodobý home office ako veľmi prínosný, nie len pre pohodlie samotného zamestnanca, ale aj pre jeho výkonnosť a teda aj pre zisky spoločnosti. Vďaka modernej technológii je pre spolupracovníkov ľahšie komunikovať online bez toho, aby sa museli navzájom stretávať, čo mnohkrát zaberie zbytočne veľa času. Pozrite sa preto spolu s nami na niekoľko relevantných štatistík zo štúdie Platform.sh.

Blogovanie, Blogger, Kancelária, Obchodné, NotebookZdroj: Pixabay

Štúdia, ktorá sa zaoberala prieskumom 700 pracovníkov v mnohých priemyselných odvetviach v Amerike, zistila, že takmer 48% pracovníkov by nebolo proti zníženiu ich platu v prípade, ak by pracovali z domu aj po koronakríze. Úprimne povedané, majú dosť dlhého dochádzania do práce či vysokých nákladov na vhodné oblečenie, ktoré je v ich práci nevyhnutnou záležitosťou.

Mladší pracovníci, vo veku 18 až 34 rokov potvrdili, že práca z domu je veľmi vhodnou alternatívou k bežnej práci z kancelárie. Aj napriek tomu, že dlhodobá práca z domu znie naozaj skvele, existujú obavy, týkajúce sa duševného zdravia zamestnancov. Pracovníci sa po mesiacoch práce z domu môžu cítiť izolovaní a osamelí. Ako odporúčenie pre ľudí pracujúcich z domu vedci odporúčajú prechádzky medzi ľudmi a komunikáciu prostredníctvom online sociálnych platforiem.

Odborníci upozorňujú aj na problém prepracovanosti. Problém s odpojením od pracovného počítača je v tom, že doma je ho vypnúť omnoho ťažšie. Môžete sa pristihnúť pri tom, že pracujete aj 12 hodín denne, pričom ste bežne pracovali klasických 8 hodín. Z kancelárie odchádzate v presne stanovenom čase a ak si po práci skontrolujete svoj e-mail, ste šéfom alebo workoholikom. Štúdia dokázala, že až 51% pracovníkov pociťuje väčší tlak na to, aby boli k dispozícii počas home officu ako počas práce v klasickom režime. 

Aj napriek niekoľkým negatívam má práca z domu nenahraditeľné pozitívne stránky, medzi ktoré patrí :

  1. Flexibilný pracovný čas,
  2. Úspora peňazí,
  3. Pobyt v domácom prostredí,
  4. pohodlné domáce oblečenie,
  5. možnosť dokončenia rodinných či domácich prác počas pracovného týždňa.

Okrem týchto pozitív vnímajú administratívni pracovníci ako výhodu práce z domu aj zníženie uhlíkovej stopy, ktorú za sebou zanechávajú nonstop pracujúce, neekologické kancelárie. Doma si človek dokáže vytvoriť režim, ktorý mu vyhovuje, čím sa dokáže zvýšiť produktivita aj napriek kratšiemu pracovnému času.

Zdroj: forbes.com, goodnewsnetwork.org