Nad Arktídou sa zacelila najväčšia ozónová diera o veľkosti Grónska!

Ozónová vrstva, ktorá našu Zem chráni pred škodlivou radiáciou zo Slnka je v niektorých oblastiach kritický stenčená. Začiatkom apríla sa nad severnou hemisférou objavila jedna z najväčších ozonových dier spozorovanou nad Arktídou. Oblasť stenšenia bola o veľkosti Grónska a tiahla sa ponad ľadové špičky.

 

Koncom minulého týždňa prišli však dobré správy od služby Copernicus monitorujúcej atmosféru (CAMS). Ozónová diera nad Arktídou sa zacelila! Podľa CAMS vznikla diera “s pomocou” nízkych teplôt a silného vetra, ktoré vytvorili akýsi polárny vír. “Aj keď to vyzerá tak, že polárny vír ešte neskončil a v najbližíšch dňoch sa opäť vytvorí, hodnoty ozónu však nespadnú naspäť na tak nízku úroveň ako začiatkom apríla,” napísala na Twitter organizácia.

Pre mnohých ľudí sa tak naskytá otázka, čo spôsobilo toto rýchle zacelenie ozónovej diery. Určite očakávate, že odpoveďou bude menší pohyb ľudí dopravnými prostriedkami spôsobený opatreniami proti koronavírusu. Organizácia to však popiera a hlavným aktérom rapídne sa meniacich podmienok je už spomínaný nevyspitateľný polárny vír.

zdroj:independent.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nad Arktídou sa zacelila najväčšia ozónová diera o veľkosti Grónska!”