Nad Arktídou sa zacelila najväčšia ozónová diera o veľkosti Grónska!

Ozónová vrstva, ktorá našu Zem chráni pred škodlivou radiáciou zo Slnka je v niektorých oblastiach kritický stenčená. Začiatkom apríla sa nad severnou hemisférou objavila jedna z najväčších ozonových dier spozorovanou nad Arktídou. Oblasť stenšenia bola o veľkosti Grónska a tiahla sa ponad ľadové špičky.

 

Koncom minulého týždňa prišli však dobré správy od služby Copernicus monitorujúcej atmosféru (CAMS). Ozónová diera nad Arktídou sa zacelila! Podľa CAMS vznikla diera “s pomocou” nízkych teplôt a silného vetra, ktoré vytvorili akýsi polárny vír. “Aj keď to vyzerá tak, že polárny vír ešte neskončil a v najbližíšch dňoch sa opäť vytvorí, hodnoty ozónu však nespadnú naspäť na tak nízku úroveň ako začiatkom apríla,” napísala na Twitter organizácia.

Copernicus ECMWF on Twitter

The unprecedented 2020 northern hemisphere #OzoneHole has come to an end. The #PolarVortex split, allowing #ozone-rich air into the Arctic, closely matching last week’s forecast from the #CopernicusAtmosphere Monitoring Service. More on the NH Ozone hole➡️https://t.co/Nf6AfjaYRi https://t.co/qVPu70ycn4

Pre mnohých ľudí sa tak naskytá otázka, čo spôsobilo toto rýchle zacelenie ozónovej diery. Určite očakávate, že odpoveďou bude menší pohyb ľudí dopravnými prostriedkami spôsobený opatreniami proti koronavírusu. Organizácia to však popiera a hlavným aktérom rapídne sa meniacich podmienok je už spomínaný nevyspitateľný polárny vír.

zdroj:independent.com