Nosenie chirurgických masiek môže znížiť šírenie COVID-19 až o 75%

Vedci vykonali štúdiu v reakcii na svetových vodcov a WHO s otázkou, či sú masky účinné.

Štúdia zistila, že nosenie chirurgických masiek, znižuje riziko infekcie až o 75%

Vedci tvrdia, že nosenie chirurgických masiek môže významne znížiť pravdepodobnosť nakazenia tých, ktorí infikujú iných COVID-19. Podľa štúdie, ktorú uskutočnil tím v Hongkongu, sa pri použití masiek znížila miera prenosu vírusu vzduchovými časticami alebo respiračnými kvapkami až o 75%. „Zistenia, ktoré sa týkajú sveta a verejnosti, spočívajú v tom, že účinnosť maskovania proti pandémii koronavírusov je obrovská,“ uviedol v nedeľu vedúci mikrobiológ Dr. Yuen Kwok-yung z hongkonskej univerzity.

Vláda Spojeného kráľovstva v súčasnosti radí ľuďom, aby nosili masky všade, kde nie je možné sociálne sa dištancovať

Yuen, ktorý pomohol objaviť vírus SARS v roku 2003 uviedol, že štúdia bola prvou svojho druhu. Uviedol, že jeho tím túto štúdiu uskutočnil, pretože aj keď sa nosenie rúšok dlhodobo podporuje, viacero svetových vodcov vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spochybňovali ich účinnosť.

Tím v štúdii používal dve klietky škrečkov

v troch rôznych scenároch. Jedna skupina bola infikovaná COVID-19 a druhá zdravá. Ventilátor používali na tlačenie vzduchu smerom k infikovaným zvieratám, ktoré nevykazovali príznaky. Vedci uviedli, že bez masiek medzi klietkami boli dve tretiny zdravých škrečkov infikovaných do jedného týždňa.

Keď však do klietky umiestnili masky, miera infekcie klesla na niečo vyše 15%. Miera infekcie klesla približne o 35%, keď sa masky umiestnili na klietku zdravých škrečkov. Výskum zistil, že aj tie škrečky, ktoré sa nakazili majú v tele menej vírusu ako tie, ktoré boli infikované bez masky.

Dr. Yuen v nedeľu na tlačovej konferencii povedal: „V našom experimente so škrečkami sme dokázali, že ak nakazené škrečky alebo ľudia, najmä asymptomatické alebo symptomatické prípady budú nosiť masky, skutočne chránia ostatných ľudí.
To je veľmi silný výsledok, aký sme dokázali. Prenos môže byť znížený o 50%, ak sa používajú chirurgické masky, najmä ak masky nosia infikovaní jedinci. Nemáme však bezpečnú a účinnú vakcínu.“

Vláda Spojeného kráľovstva pôvodne uviedla, že tvárové masky nemôžu ľudí chrániť, ale vyhlásenie napravila. Teraz odporúča ľuďom, aby ich nosili na miestach, kde si nemôžu držať odstup minimálne dva metre od ľudí v prostrediach, ako sú malé obchody a verejná doprava.

Európske krajiny vrátane Talianska a Nemecka uviedli, že ľudia by v takýchto podmienkach mali nosiť masky. Na začiatku pandémie, ktorá sa začala v Číne, sa v Hongkongu, kde si ľudia pamätajú SARS, objavila panika. V Hongkongu bolo 298 úmrtí na SARS. Na pevninskej Číne, však boli hlásené iba štyri úmrtia na COVID-19.

Prechádzka bez tvárovej masky v Hongkongu, Japonsku alebo Južnej Kórei je považovaná za nezodpovednú a niekoľko amerických štátov teraz odporúča ľuďom, aby ich nosili aj keď sú vonku.

Zdroj: news.sky.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nosenie chirurgických masiek môže znížiť šírenie COVID-19 až o 75%”