Psychológ prezradil, čo znamená pravidlo 3 minút. Mali by o ňom vedieť všetci rodičia

Psychológovia hovoria, že pri komunikácii s vaším dieťaťom existuje veľmi dôležité pravidlo. Dostalo pomenovanie pravidlo 3 minút.

Spočíva v tom, aby ste sa s dieťaťom vítali s takou radosťou, ako keby ste stretli priateľa, ktorého ste už nevideli niekoľko rokov. Nezáleží na tom , či ste sa po pol hodine vrátili z obchodu, prišli domov z práce alebo z pracovnej cesty.

Sú to práve tie prvé tri minúty, kedy s vami vaše dieťa bude chcieť zdieľať všetky svoje pocity a zážitky. To je dôvod, prečo je tak dôležité, aby ste to nezmeškali. Mnohí rodičia intuitívne dodržiavajú trojminútové pravidlo. Napríklad, keď vezmú dieťa zo škôlky, vždy si k nemu sadnú na úroveň jeho očí, objímu sa a hovoria o tom, že im dieťa chýbalo. Zatiaľ čo iní rodičia jednoducho vezmú dieťa za ruku, povedia mu: „Poď“ a ďalej sa venujú svojmu telefonátu.

Keď teda prídete domov z práce, okamžite začnite všetku svoju pozornosť venovať vášmu dieťaťu. Uvoľnite sa a choďte k nemu. Máte totiž pár minút na to, aby ste si k nemu sadli, opýtali sa ho, čo počas dňa zažilo a počúvali jeho odpovede.

Potom sa môžete ísť navečerať alebo pozerať televízor. V prípade, že dieťaťu nedáte takúto pozornosť, bude okolo vás celý večer pobehovať len preto, že a chce s vami porozprávať, chce vašu pozornosť a prejav lásky.

Pozor: dôležitá nie je dĺžka komunikácie, ale emocionálna blízkosť! Niekedy pár minút dôverného rozhovoru znamená pre dieťa viac, ako celý deň, keď ste spolu, no myšlienkami ste niekde úplne inde.

 

Skutočnosť, že sme neustále zaneprázdnení našimi problémami, určite nebude mať pozitívny dopad na šťastie našich deti, hoci sa nám môže zdať, že to robíme najmä pre ich dobro.

Deti potrebujú komunikovať, potrebujú mať životný príklad, no pre rodičov má výraz „trávenie spoločného času“ má iný význam.

Mnohým dospelým stačí, keď ich deti sú nablízku, hrajú sa alebo spolu idú do nákupno-zábavného centra.

Čas strávený s rodičmi pre dieťa znamená očný kontakt, keď rodičia sedia vedľa nich, odložia svoje mobilné telefóny, prestávajú premýšľať o svojich dospeláckych problémoch a nerozptyľujú sa.

Samozrejme, rodičia nemajú vždy čas na hranie sa s deťmi, ale v takých chvíľach by ste mali robiť len to, čo chce vaše dieťa. Nedávajte mu svoje vlastné podmienky na trávenie voľného času s vami. Dieťa sa vám nikdy neotvorí, ak cíti, že počas komunikácie premýšľate o niečom inom, čo sa ho vôbec netýka.

Čas letí a preto nedovoľte, aby ste si isté veci uvedomili až príliš neskoro, keď už vaše deti budú dospelé a rozhodnuté opustiť rodičovské hniezdo . Nestrácajte preto čas a začnite si s nimi budovať dôverný vzťah hneď teraz!

Pravidlo troch minút vám s tým pomôže!