Rozpočtová rada prišla s novým modelom šírenia koronavírusu. Nový vrchol by mal nastať už o 2 týždne

Modelov šírenia koronavírusu a predpokladaných dátumov potencionálneho konca nákazy tu už bolo niekoľko. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila vlastný priebej epidémie, ktorá by mala na Slovensku skončiť približne o 2 týždne. Nový model bol zverejnený vo štvrtok vo večerných hodinách. Rada okrem predpovedí zverejnila aj dôkladnú analýzu dôsledkov protiepidemických opatrení.

Podľa štúdie zverejnenej Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, by kapacity slovenských nemocníc mali stačiť potrebám slovenských pacientov, nakazených COVID-19. Vrchol nákazy však analytici očakávajú omnoho skôr, ako to bolo v prípade nedávno zverejného modelu od Inštitútu zdravotnej politiky. Analytici sa taktiež vyjadrili o presných číselných odhadoch počtu nakazených. Podľa nich by malo byť na Slovensku nakazených celkovo 6 300 osôb, čo predstavuje približne 1 promile slovenskej populácie. Okrem toho spomenuli, že toto číslo nemusí byť reálne tak vysoké z dôvodu nedostatočného zachytenia nakazených.

Analytici spomenuli: „Po prepočítaní týchto hodnôt na počty pacientov zachytených systémom vyplýva, že na vrchole môžeme očakávať približne 250 pacientov hospitalizovaných s potvrdeným COVID-41, pričom starostlivosť JIS/ARO bude vyžadovať maximálne pätina z nich.“ Počet doma liečených nakazených osôb by sa mal vyšplhať na 1 600, pričom väčšina z nich bude vykazovať len mierne príznaky ochorenia.

Vývoj počtu nakazených si môžete pozrieť na tomto grafe:

Zdroj: rozpoctovarada.sk

Vrchol nákazy by mal na Slovensku nastať už v polovici mája a následne by sa mali počty vyliečených rapídne zvyšovať, pričom počty nakazených by pribúdať nemali. Na tieto predpoklady Rada pre rozpočtovú zodpovednosť prikladá veľkú váhu a to z dôvodu svedomitého dodržiavania vysokých hygienických štandardov.

Jedným z odporúčaní pre vládu a verejnosť je neustále testovanie symptomatických ľudí a nespoliehanie sa na vytvorenie kolektívnej imunity. V prípade opätovného prepuknutia nákazy na jeseň 2020, by mala byť situácia zvládnutá omnoho skôr, bez potreby menej invazívnych a nákladných ekonomických opatrení.

Zdroj: dennikn.sk, refresher.sk