Slovákov trápi prach zo Sahary. Po tejto noci ste ho na svojom aute mohli nájsť najviac

Minulá noc potrápila mnohých motoristov. Ak ste si začiatkom týždňa vyčistili auto, budete to musieť urobiť ešte raz. Zo stredy na štvrtok k nám dorazil púštny prach zo Sahary.

Peter Hrabčák, meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), túto skutočnosť potvrdil, pričom zdôraznil, že tentokrát ide o zatiaľ najmarkantnejšie množstvo saharského prachu. Niekoľkokrát v tomto roku k nám saharský prach dorazil, no nikdy nie v takomto množstve. Hrabčák dodal: ,,Vo väčšine prípadov však ide o veľmi malé množstvo, ktoré si bežný človek nevšimne, v noci na štvrtok však išlo o výrazne väčšie množstvo.“

Okrem toho spomenul, že najväčšie množstvo prachu bolo v Košiciach, kde sa piesok objaví vo veľkom množstve aj tento piatok. Najviac prachu zo Sahary vtedy zasiahne všetky južné oblasti Slovenska. Piesok sa do Európy dostáva v momente, kedy sa vplyvom prúdenia chladnejšieho vzduchu z Atlantiku nad západnou Afrikou vytvorí brázda nízkeho tlaku vzduchu. Saharský vzduch s piesom tak prúdi po jej prednej strane až k nám. Hrabčák taktiež spomenul, že na konci marca k nám dorazil aj prach z oblasti Kaspického mora a tak nie je nič neobvyklé, ak sa u nás objavia prachové častice aj z iných vzdialených oblastí.

Do Európy prenikne saharský prach

No Description

Zdroj: imeteo.sk, tvnoviny.sk