Slovenskí tlmočníci posunkovej reči majú nové rúška. S pôvodnými mali nepočujúci zásadný problém

Ako ste si mohli počas uplynulých týždňov všimnúť, komunita nepočujúcich a ich tlmočníci sa stali súčasťou politických konferencí. Problém však nastal v momente, kedy sa zaviedlo povinné nosenie rúšok. Nepočujúci nemohli odčítať z pier a tak tlmočníci dostali špeciálne priesvitné štíty, ktoré ich však nechránili tak, ako by bolo potrebné.

Tlmočníčka Barbara s novým typom rúška.Zdroj: Úrad vlády SR

Predseda Slovenského zväzu nepočujúcich, Jaroslav Cehlárik, informoval, že konečne našli účinnejšie riešenie problému ochrany tlmočníkov. Pán Cehlárik prezradil: „Myslíme si, že je zároveň aj bezpečnejšie z hľadiska ochrany a bezpečnosti zdravia tlmočníkov.

A tak namiesto doterajších plastových štítov začali používať nové priesvitné rúška.“ Hlavným dôvodom zmeny ochranného štítu bolo to, že pri tlmočení museli tlmočníci dávať pozor na to, aby si nenarážali do štítu, pretože im ich prebytočná dĺžka prekážala. Okrem spomenutého to bolo aj odrážajúce sa svetlo, pre ktoré nepočujúci nemohli odčítať z pier dostatočne dobre. Pôvodný štít bol dokonca otvorený takmer zo všetkých strán a tak neposkytoval dostatočnú ochranu.

Tlmočníčka pre nepočujúich, starostka MČ Bratislava - Staré Mesto Zuzana Aufrichtová a minister hospodárstva Richard Sulík.Foto: Úrad vlády SR

Cehlárik taktiež prezradil, že najlepším možným riešením pre tlmočníkov, ale aj pre samotných nepočujúcich je práve nové priesvitné rúško. Toto rúško by mali využívať aj normálni moderátori a iné verejne vystupujúce osoby.

Nosenie rúška je aktuálne stále povinné. Bolo zavedené 25. marca a nevedno, dokedy bude táto povinnosť platiť. Okrem ochranného zdravotníckeho rúška môžete využívať šál, šatku či respirátor.

Zdroj: tvnoviny.sk