Som žena a milujem umývanie riadu.Robím to kvôli jednej veci. Nie je to povinnosť, ale príležitosť na pokojnejší život….

 

Umývanie riadu môže výrazne znížiť hladinu stresu, ale len v prípade, že to robíte vedome. S týmto výsledkom prišli vedci z floridskej univerzity, ktorí požiadali 51 študentov, aby umyli riad.

Jednej skupine študentov bolo povedané, aby jednoducho umývali riad bez toho, aby nad tým rozmýšľali. Druhá skupina dostala krátky popis procesu a bolo jej povedané, aby sa koncentrovala a sledovala každú úlohu.

Tu je krátky úryvok s výskumu:

„Pri umývaní riadu by ste mali vykonávať len túto jednu činnosť. To znamená, že počas umývania riadu si musíte byť úplne vedomí toho, čo robíme – umývame riad. na prvý pohľad to môže vyznieť hlúpo.

Prečo venovať toľko pozornosti úplne bežným veciam? Má to však istý dôvod. Fakt, že tu stojíme a umývame, je úžasný. Cítime sa voľne, počúvam svoj dych, uvedomujem si svoju prítomnosť a uvedomujem si svoje myšlienky aj činy. Nepodobám sa na fľašu, ktorá tu a tam pláva na vlne a pene.

Autor štúdie Adam Hanley povedal:
„Obzvlášť ma zaujalo to, ako bežné aktivity v našom živote môžu byť použité na rozvíjanie vedomia a tým zlepšiť svoje všeobecné blaho.“

Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí dôkladne umývali riady (zameriavali sa na  ovoniavanie čistiaceho prostriedku, pocit teploty vody a dotýkanie sa riadu), zvýšili svoj cit pre inšpiráciu o 25% a znížili úroveň nervozity o 27%.

Skupina, ktorá umývala riad „automaticky“, nezískala z tohto experimentu žiaden úžitok.

Ako ste na tom vy a umývanie riadu?