Nikto ho skoro nepozná: 14-metrový skalný “budzogáň” v Súľovských vrchoch si ľudia zamilovali

Na Slovensku sa nachádza mnoho unikátnych miest a jedným z nich je aj skalný “budzogáň”. Tento majestátny skalný útvar sa nachádza na vrchu Žibrid (867 m. n. m.) v Súľovských vrchoch. Má výšku 14 metrov a vznikal počas stáročí zásluhou erozívnej činnosti vody. K jeho vzniku sa viaže aj veľmi zaujímavá legenda.

#familytrip #zbynovskybudzogan #prechadzka #niceday☀️ 👌🍃🍄🥓⛰

LUKY posted on Instagram: „#familytrip #zbynovskybudzogan #prechadzka #niceday☀️ 👌🍃🍄🥓⛰“ * See 232 photos and videos on their profile.

 

Legenda o obrovi a budzogáni

Podľa legendy rástol na tomto mieste kedysi najväčší strom na svete nazývaný hromodub. Keď ho uvidel obor, chcel si z neho vyrobiť budzogáň, ktorý sám nemal. Počas toho ako budzogáň z hromodubu vyrábal si nevšimol, že z neho vyteká miazga. Tou sa prilepil o zem čo ho veľmi rozčúlilo a tak vyrobený budzogáň zapichol do zeme a preklial ho. Budzogáň sa tak premenil na skalný hríb, ktorý môžu turisti obdivovať dodnes.

🌲Príroda je najväčší umelec👌 📸Foto: @luccianka 🌐Taguj aj ty: #puresvk

3,951 Likes, 25 Comments – Pure Slovakia (@pure.slovakia) on Instagram: „🌲Príroda je najväčší umelec👌 📸Foto: @luccianka 🌐Taguj aj ty: #puresvk“

 

Vedie k nemu náučný chodník

Napriek svojej výške ho kvôli hustému lesu, ktorý budzogáň obklopuje ho nevidno z vrcholu Súľovských skál. No ak sa chcete ísť prejsť k budzogáňu, vedie k nemu 6,5 kilometrový turistický chodník, ktorý začína v Rajeckých Tepliciach a prechádza ponad obec Zbyňov. Cesta s 500 metrovým prevýšením by Vám mala trvať asi 2 hodiny. Turistický chodník má dokopy 6 zastávok, pri ktorých sa dozviete niečo viac o okolí.

#budzogan #zeženu

11 Likes, 0 Comments – Martin Minčík (@_martinmincik_) on Instagram: „#budzogan #zeženu“

zdroj: obeczbynov.sk