Uvoľňovanie opatrení od 20. mája. Slovensko otvára obchodné centrá a rúška budú už len dobrovoľné

V súvislosti s klesajúcim počtom nakazených sa vláda Slovenskej republiky rozhodla uvoľniť ďalšiu sériu opatrení, ktoré boli zavedené v boji proti koronavírusu. Opatrenia sú uvoľňované po rozhodnutí konzília odborníkov, vrátane najvyššie postavených politikov.

Konzílium rozhodlo o rýchlejšom uvoľňovaní opatrení zo štvrtej fázy, ktorá sa začne už túto stredu – 20. mája. Podrobnosti o nich prezradil premiér Igor Matovič na dnešnej tlačovej konferencii.

Dobrovoľné nosenie rúšok

Aj napriek čiastočnému povolenie pohybu na verejnosti bez rúška, bude nosenie rúška povinné vo všetkých uzavretých priestoroch, teda v hromadnej doprave či v obchodoch. Horné dýchacie cesty si nebudeme musieť prekrývať na verejnosti v momente, kedy sa v okolí 5 metrov nebude nachádzať iná osoba.

Okrem povoleného pohybu bez rúšok, uvoľňovanie opatrení zahŕňa aj opätovné otvorenie nákupných centier. 20. máj prinesie aj otvorenie vnútorných priestorov reštaurácií a iných stravovacích zariadení. Vo vnútorných priestoroch budú platiť rovnaé pravidlá ako platia aktuálne na terasách, vrátane dodržiavania 2 metrového odstupu.

Od 20. mája otvárame kiná aj obchodné centrá, rúška budú dobrovoľné. Zmeny nastanú aj na hraniciachZdroj: Ministerstvo vnútra SR

Milovníci športu si budú musieť zacvičiť na verejných športoviskách, alebo v prírode, pretože fitness centrá ostávajú zatvorené. Okrem nich ostávajú zatvorené aj vnútorné športoviská a športové kluby. Povolili sa však návštevy kín, divadiel a iných kultúrnych podujatí za podmienky maximálneho počtu návštevníkov – 100.

Otvorené hranice

Včerajší deň priniesol otvorenie hraníc Rakúska s jeho okolitými štátmi. Streda priniesie otvorenie hraníc Slovenska. Slováci budú môcť vycestovať do Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Švajčiarska a Nemecka. Podmienkou je však cesta, ktorá trvá menej ako 24 hodín. Pendleri, alebo ľudia, ktorí potrebujú vycestovať na menej ako deň, nemusia podstúpiť test na COVID-19 a ani povinnú 14 dňovú karanténu.

Otvorenie škôl

Dôležitým uvoľnením je aj otvorenie škôl, ktoré by sa malo udiať 1.júna. Ako prví sa majú do školských lavíc vrátiť škôlkari a žiaci do 5. ročníka základnej školy. Okrem klasického vyučovania majú fungovať aj školské kluby pre deti do 10 rokov. Maximálny počet detí v triede bude 20 a nie 12, ako sa predpokladalo. Gröhling, minister školstva, potvrdil otváranie skôl so slovami, že sa tým konečne odbremenia rodičia, ktorí boli s deťmi na OČR.