Z Káthmandú dovidieť prvykrát až na Everest. Koronavírus vyčistil ovzdušie na celom svete

Koronavírus so sebou priniesol okrem množstva obetí aj pozitívnu stránku, ktorou je zastavenie produkcie najväčších znečisťovateľov planéty. Okrem množstva európskych krajín sa nachvíľu zastavil čas v Nepále, kde bola rovnako ako takmer všade na svete odporúčaná karanténa pre všetkých, pre ktorých nie je nevyhnutné výjsť mimo domu. Niekoľkotýždňový pokles produkcie mnohých fabrík tam spôsobil neuviteľnú vec. Prvykrát, odkedy si ľudia v krajine pamätajú, bolo z mesta Káthmandú dovidieť až na Mount Everest, na najvyššiu horu sveta. O nezvyčajnej viditeľnosti informoval Nepali Times.

Ak sa pýtate na celkovú vzdialenosť medzi spomínaným mestom

a najvyššou horou sveta, tak ich vzdialenosť je niečo vyše 200 kilometrov. Za normálnych okolností, kvôli vysokému znešisteniu ovzdušia, nebolo možné dovidieť až na takú vzdialenosť. Podľa portálu sa nepálske nemocnice tešia rapídnemu poklesu ochorení, spôsobených znečistením ovzdušia.

Raju Pangeni, pľúcny odborník z nemocnice HAMS, prezradil, že mnoho Nepálčanov trpí astmou, chronickou bronchitídou či alergiami, no v posledných týždňoch zaznamenali rapídny pokles nových prípadov. Okrem zníženia prírastku chorých sa taktiež zlepšili príznaky tých, ktorým boli choroby diagnostikované v minulosti.

Twitter/ Parveen Kaswan

Okrem Nepálu sa ovzdušie zlepšilo takmer na celom svete. Okrem viditeľne menej znečistených riek sa Indovia mohli po rokoch pozrieť na skutočne modrú oblohu. Okrem Indie sa ovzdušie rapídne zlepšilo aj nad Čínou, Európou či nad USA. Andreovi Mangonimu, známemu zoológovi, sa podarilo v Benátkach zachytiť medúzu rhizostoma pulmo, ktorá sa  v oblasti kvôli znečisteniu vody nevyskytuje už niekoľko desiatok rokov.