Dopyt po nových autách sa rapídne znížil. V Amerike musia skladovať nepredané autá pred štadiónmi!

Pandémia koronavírusu po sebe zanecháva značné stopy. Či už ide o množstvo ľudí, ktoré vírusu podľahli či ekonomickú krízu vo svete. Mnoho ľudí prišlo o prácu a aj preto majú finančné problémy. Rovnako ako podnikatelia, ktorí kvôli opatreniam museli zatvoriť svoje prevádzky a prišli o značnú časť svojich tržieb. Odzrkadlilo sa to aj na dopyte po nových automobiloch, ktorý rapídne klesol.

 

Toto tu nebolo za posledných 25 rokov

Najnovšia štatistika odhalila to, že počas apríla bolo prihlásených iba 3424 nových vozidiel. To predstavuje oproti minulému roku pokles až o 64,50% a tak ide o najvyšší pokles za posledných 25 rokov. Automobilky sa však topia v problémoch už od začiatku roku 2020, keďže medziročný počet registrácii klesol o viac ako 10 000 ks. To predstavuje výpadok tržieb vo výške až 200 miliónov eur. 

 

Virus, Money, Coronavirus, Covid-19, Infection, Cost

Zdroj: pixabay.com

 

Najhoršie na tom je japonské Suzuki, ktoré zaznamenalo pokles až o 85%. Nedarilo sa ani Renaultu, Mitsubishi, Mazde, Oplu alebo Fordu, ktorých straty boli v rozmedzí 65 až 85%. Najväčšie šťastie v nešťastí mali automobilky ako Toyota či BMW, ktorých strata sa pohybuje vo výške do 40%.

 

Oproti iným krajinám na tom Slovensko nie je až tak zle

Nižší dopyt po nových autách či zatváranie automobiliek na základe nariadení štátu sa odrzkadlilo aj na prepúšťaní zamestnancov. V tomto smere utrpeli najviac Nemci, kde prišlo o prácu v automobilovom priemysle vyše 500 000 ľudí. “Najlepšie” na tom boli krajiny ako Chorvátako (700 prepustených), Slovinsko (2890 prepustených) či Fínsko (4500 prepustených). Spolu s Nemeckom sa na chvoste Európskej únie ocitlo aj Francúzsko (90 000 prepustených), Taliansko (69 382 prepustených), Švédsko (67 000 prepustených) či Španielsko (60 000 prepustených). Na Slovensku v dôsledku koronakrízy prišlo o prácu v automobilovom priemysle “len” 20 000 ľudí. 

 

tabulka

Zdroj: acea.be

 

Budú autá lacnejšie?

Problémom však takisto je, že automobilky s pandémiou nepočítali a tak nezmenili množstvá výroby automobilov. To v zámorí vyústilo až do kapacitných problémov, keďže množstvo ľudí si autá objednáva na sklad. Los Angeles Times tak informuje o tom, že nepredané autá sa budú skladovať na parkoviskách pred štadiónmi. Takéto “skladiská” sa nachádzajú pri Dodger Stadium, Santa Anita Park a Angel Stadium v Anaheime. Z tohto faktu sa teda naskytá pre spotrebiteľov jedna jediná otázka a to či nadbytočné množstvo áut bude mať vplyv na ich cenu. Na to však neexistuje jednoznačná odpoveď no keďže ponuka prevyšuje dopyt budú zľavy nevyhnutné.

 

 

zdroj: autoviny.sk /

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dopyt po nových autách sa rapídne znížil. V Amerike musia skladovať nepredané autá pred štadiónmi!”