Držanie sa za ruky s partnerom, či blízkou osobou vám môže uľaviť od bolesti

Milujúci a starostlivý dotyk preukazuje nielen dôležitosť druhého človeka, ale tiež nepopierateľnú istotu v ťažkých časoch, v chorobe či v bolesti. Nedávna štúdia odpovedala na otázku, prečo je ľudský dotyk tak silný a dokáže pomáhať.

Ako neuveriteľne zneje fakt,že držanie sa za ruku s milovanou osobou počas toho, čo trpíte bolesťami, dokáže bolesť zmierniť a spôsobí, že sa budete cítiť omnoho lepšie. Ide o tzv. „liečbu láskou“. Poďme si ale vysvetliť, ako to vlastne funguje..

Všetci potrebujeme lásku a ľudský dotyk.

Goldstein, psychológ, ktorý sa venoval sile ľudského dotyku, podrobil výskumu lásku, a vykonal experiment so svojou rodiacou manželkou. Neskôr štúdií podrobil aj viac ako 20 párov po dobu jedného roka.

Ukázalo sa, že blízkosť milovanej osoby, dokonca aj bez dotyku, spôsobuje synchronicitu mozgových vĺn.

Preukázal to pri pôrode, kedy sa milujúca dvojica držala za ruky a žena trpela bolesťami. Aktivitu mozgových vĺn meral pomocou EEG (encefalografu).

Science Found That Holding Hands With Your Partner Could Ease Pain

Zistil tiež, že : “Bolesť totálne prerušila medziľudskú synchronizáciu a dotyk ju opäť prepojil .“

Nebojme sa preto chytiť partnera, či blízkeho človek, ak trpí bolesťami. Ľudský dotyk dokáže bolesť zmierniť a dokonca pôsobí aj preventívne aby ste ako sa hovorí, boli aj naďalej na jednej vlne.

Science Found That Holding Hands With Your Partner Could Ease Pain

Ak najbližšie bude niekto z vašich blízkych trpieť bolesťou, skúste to. Vezmite jeho ruku a možno spozorujete, že sa váš tep a dych zosynchronizuje. Možno to nepocítite, ale naozaj sa to stane. A nielen tep a dych, ale aj mozgové vlny.

Efekt môžete znásobiť prejavením empatie. Zdieľanie pocitov s trpiacim človekom výsledky zlepšuje.

Máte podobnú skúsenosť? Pomohol vám už niekedy láskavý dotyk blízkeho? Podeľte sa o to s nami v komentároch!

Zdroj: boredpanda.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Držanie sa za ruky s partnerom, či blízkou osobou vám môže uľaviť od bolesti”