Epidemiologička Bražinová: S otvorením hraníc prichádza druhá vlna koronavírusu, zatvárať ich však netreba!

Po príkladoch zo sveta môžeme aj na Slovensku očakávať druhú vlnu pandémie. Epidemiologička Alexandra Bražinová to pripúšťa spoločne s inými odborníkmi ako hlavný hygienik Ján Mikas či profesor Krčméry. Stúpanie počtu nakazených však nie je viditeľné iba na Slovensku ale aj v iných krajinách a preto bolo otváranie hraníc možno jedným z riskantných krokov. Bražinová však v opätovnom zatváraní hraníc nevidí perspektívu povedala pre  denník Sme  .

 

Musíme sa s ním naučiť žiť

Na rozdiel od iných krajín sa Slovensko jednoznačne nestretlo s nepriaznivým vývojom nákazy. Nestretli sme sa s vysokým počtom nakazených či úmrtnosťou v takej miere ako v iných krajinách. Za to všetko môžeme ďakovať včasným a primeraným (možno pre niekoho drastickým) opatreniam. No ľudí teraz straší príchod druhej vlny, no väčšie obavy máme z ekonomického dopadu a zdravotnú stránku už rieši oveľa menej ľudí. „Pravda je taká, že vírus tu ostal. Aj u nás, aj inde vo svete. Neunikli sme mu. Bude to veľmi dlho a musíme sa naučiť s ním koexistovať,“ tvrdí Bražinová.

 

aplikovanie, chrípka, čistenie

Zdroj: pexels.com

 

Problémom sú bezpríznakoví superšíritelia

Okrem prírastku k počtu nakazených je veľmi dôležité aj reprodukčné číslo, ktoré používa aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Jedná sa o číslo, ktoré určuje koľko ľudí dokáže nakaziť jeden nositeľ vírusu. Za minulú sobotu bolo toto číslo zatiaľ najväčšie (3,39). Podľa Bražinovej to môže byť zásluhou zakzvaných superšíriteľov, ktorí nákazu šíria na hromadných akciách s vyššou koncentráciou ľudí. Najväčším problémom tak je ak títo superšíritelia nevykazujú žiadne príznaky koronavírusu. 

 

baktérie, bezpečnosť, bezpečný

Zdroj: pexels.com

 

Druhá vlna nebude horšia

„Netreba ísť cestou zatvárania hraníc, treba sa sústrediť na kritické body,“ prizvukuje Bražinová. Podľa nej by sme sa mali zamerať práve na miesta s vysokou koncentráciou ľudí ako napríklad domovy sociálnych služieb. Netreba zabúdať ani na testovanie ľudí, ktorí boli v zahraničí a vykazujú príznaky koronavírusu alebo boli s takýmito ľuďmi v kontakte. Čo sa týka príchodu druhej vlny pandémie, podľa Bražinovej by nemala byť horšia ako tá prvá, keďže sme na opatrenia pripravení a v nich už zabehnutí. Na mieste by však malo byť očkovanie proti chrípke, keďže sa pomaly ale isto blíži jej obdobie. Týmto počinom by sme tak znížili nápor na všeobecných lekárov počas chrípkového obdobia.

 

beloch, Copy Space, covid

Zdroj: pexels.com

 

Vypočujte si rozhovor s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou pre denník SME:

Epidemiologička Bražinová: Kotleba hoaxami o čipoch vo vakcíne ohrozuje zdravie ľudí

„Hlavný dôvod, že máme viac prípadov covid-19, je, že máme otvorené hranice. Krajiny, ktoré to už mali pod kontrolou, sa otvorili, ľudia prichádzajú z krajín…

Zdroje. Startitup.sk : video.sme.skdennikn.sk

foto:uniba.sk