Išla som vlakom v Japonsku a bola som prekvapená. Slovenské železnice by sa mohli inšpirovať touto vecou

Železničná doprava je jeden z najvyužívanejších dopravných spôsobov pre cestujúcich v Japonsku.45 z 51  najvyťaženejších staníc sveta sa nachádza práve v Japonsku. A nie je to vôbec prekvapivé. Japonsko je v technike naozaj progresívna krajina, ohromuje tiež komfortom v akom jednotlivci žijú a japonské vlaky sú toho dôkazom.

Takto vyzerajú:

Sunrise Express

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

今週も頑張りますよっと #sunriseexpress

Príspevok, ktorý zdieľa あじ (@ajitk55),

Sunrise Express je japonský nočný vlak určený predovšetkým na spanie. Pozostáva zo Sunrise Izumo a Sunrise Seto. Tieto 2 vlaky spolu putujú z Tokya do Okayami, kde sa rozdelia a smerujú do rôznych destinácií. Sunrise Izumo cieli do Izumoshi , kým Sunrise Seto do Takamatsu. Na ceste späť sa opäť spoja v  Okayame a putujú späť do Tokya.

Cesta týmto vlakom je naozaj vzrušujúca kultúrna skúsenosť ponorenia sa do japonského spôsobu života. Je to tiež skvelá príležitosť vidieť nádhernú krajinu.

Prvá trieda

What Japanese Trains Look Like Inside and Why They Surprise Tourists So Much

Na rozdiel od mnohých moderných vlakov, ponúka tento vlak až 6 typov ubytovania.

Single Deluxe A triedy, vyzerá ako útulná izba pre jednu osobu. Je tam stôl so stoličkou, umývadlo a posteľ. Dokonca sa tam nachádza aj rádio. Cestujúci obdržia papuče, župan a hygienické potreby. Taktiež majú voľný vstup do sprchy.  Toto ubytovanie umožňuje cítiť sa akoby ste boli v posuvnej hotelovej izbe, zatiaľ čo obdivujete krajinu za oknom. Ak milujete maximálny komfort a súkromie, potom oceníte naozaj oddelenosť a uzamykateľnosť „izby“ od zvyšku cestujúcich.

Druhá trieda

What Japanese Trains Look Like Inside and Why They Surprise Tourists So Much

Iné typy cestovania sa radia do B triedy: Sunrise Twin, Single Twin, Single, Solo. Sú určené pre 1 alebo 2 osoby. Neznamená to však, že sú omnoho horšie než cestovanie v prvej triede. Dvere sa taktiež dajú uzamknúť, čo navodzuje atmosféru izolácie a pohodlia. Výhodou je to, že užiť si tento priestor môžu aj viacerí naraz.

A čo môže byť lepšie, než cestovať s priateľmi? My vieme čo! Nobinobi.

Nobinobi

Posledný typ je Nobinobi priestor na spánok. Reprezentuje dvojúrovňový priestor s plochým a pevným povrchom na spanie. Každý priestor je oddelený od iného malou drevenou priečkou, a dokonca ponúka aj výhľad na krajinu. Ležadlá sú dostatočne dlhé na pohodlný spánok.

Je to skvelá šanca ako okúsiť miestny život, spoznať obyvateľov Japonska a vžiť sa s kultúrou.

Dokonca aj vo vlaku sa dodržiavajú miestne tradície. Pred vstupom do svojho priestoru sa budete musieť vyzuť.

6 minút na sprchu

K dispozícií sú aj toalety, predajné automaty, kabínky pre fajčiarov a oddychové miestnosti. Jeden vozeň má prístup aj pre invalidné vozíky.

Ak sa chcete vo vlaku osprchovať, musíte si priplatiť. Voda tečie 6 minút a zostávajúci čas sa vám ukáže na displeji. Je to celkom výzva, stihnúť to za ten čas. A keďže sú Japonci naozaj čistotní, každý  by mal po sprche stlačiť gombík na samočistiaci proces a dezinfekciu.

Chceli by ste takto cestovať? Čo vás najviac prekvapilo? Kedy podľa vás budeme takto cestovať my? Podeľte sa o to s nami!

Zdroj: boredpanda.com