Koľko si priemerne nasporia Slováci? Momentálne sme na chvoste Európskej únie!

Ak aspoň trochu myslíte na budúcnosť, či už ste študent, čerstvý absolvent alebo zamestnaný, mali by ste si na sporenie odkladať aspoň zopár eur mesačne.

Sporiť si nemusíte len na konkrétnu vec, mať peniaze bokom je vždy výhodou ak prídu nečakané situácie ako je napríklad aj koronakríza. Nikto však nehovorí, že by ste všetky nevyužité peniaze mali odkladať na horšie časy a žiť od výplaty k výplate.

Avšak ľahko sa hovorí…, zo slovenského platu sa mnohým ľuďom nezvýši ani cent a preto si mnohí nemajú ani z čoho nasporiť.  

Ak by sme sa pozreli bližšie na to ako na tom sme s úsporami v rámci krajiny, jednoznačne si nepočíname dobre. Priemerný človek žijúci v Európe by mal momentálne nasporených 69 900€. Priemerný Slovák by mal len približne 13 300€ (čo je na naše pomery tiež celkom slušná suma).

Aj preto je Slovensko v rámci úspor na chvoste EÚ, nižšie sa už umiestnili iba Poliaci, Bulhari a Rumuni. Odborníci tvrdia, že je tomu tak najmä kvôli podpriemernému príjmu a nízkemu celkovému bohatstvu. 

 

Piggy Bank With Coins

Zdroj: pexels.com

 

„Rozdiel medzi nami a krajinou v rebríčku hneď pred Slovenskom – Litvou, sa dokonca ešte zväčšil, a to o viac ako tisíc eur. Celkovo, pobaltské krajiny, ktoré sa nachádzajú v rebríčku pred nami, zaznamenali percentuálne najväčšie prírastky, absolútne rádovo o 2 až 3 tisíc eur.

Rast úspor zaznamenali takmer všetky krajiny eurozóny s výnimkou Cypru, Holandska a Talianska. Prvé dve menované krajiny zaznamenali pokles, Taliansko len stagnáciu,“ tvrdí Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB banky.

Sme na chvoste eurozóny

Ak by sme sa porovnávali s inými krajinami EÚ máme o 5-krát menej úspor ako Nemci, 8-krát menej ako Briti a až o 12-krát menej ako Dáni, ktorí sú doterajšími lídrami rebríčka. Hlavnú rolu hrá aj vlastníctvo nehnuteľností či nízka finančná gramotnosť. Momentálne si Slováci sporia 8,2% so svojich príjmov pričom priemer EÚ je 9,6%.

Ak by si v určitom období Slovák našetril o 1300€ viac, Maďar by mal o 2100€ viac a Čech až o 2200€ viac. No prognózy odborníkov tvrdia, že do roku 2022 by úspory Slovákov mali dosiahnuť aspoň 18 000€ čo predstavuje oproti terajšiemu stavu nárast až o 35%!

 

Copper-colored Coin Lot

Zdroj: pexels.com

 

Nastavte si trvalý príkaz

Čo sa týka prehľadu po krajoch, najviac sporia v tom Bratislavskom, kde si mesačne obyvatelia odložia aj 80€. Na chvoste rebríčka je región Trenčína a Banskej Bystrice, kde si mesačne vedia odložiť 60€. Prieskum Slovenskej sporiteľne dokonca zistil, že v priemer si viac usporia muži (68€) ako ženy (62€).

Avšak to čo by ste o sporení mali vedieť je to, že odkladať si je najlepšie na začiatku mesiaca (respektíve na výplatu) ako až z toho čo Vám ostane na konci.

Preto je ideálne nastaviť si trvalý príkaz po termíne výplaty aby peniaze hneď poputovali na sporiaci účet. Tak budú na bezpečnom mieste a neminiete ich na zbytočnosti, ktoré naozaj nepotrebujete.

Koľko si mesačne odkladáte Vy?