Koniec gastrolístkom? Sulík dá zamestnancom možnosť výberu medzi peniazmi a gastrolístkami

Minister hospodárstva, Richard Sulík, potvrdil, že zamestnanci budú mať možnosť výberu medzi peniazmi a gastrolístkami. Koalícia očakáva, že si väčšina zamestnancov vyberie peniaze.

#kupim #stravne #listky #gastrace #gastrolistky

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

Aj napriek tomu, že mnoho ľudí pokladá gastrolístky ako čisto ziskovú záležitosť, ktorú nám dáva štát zadarmo, opak je pravdou. Vo väčšine, až 55% z hodnoty gastrolístka platí sám zamestnanec a len 45% platí zamestnávateľ. Zamestnávateľ platí okrem spomenutých 45% z hodnoty lístka aj províziu firme, ktorá gastrolístky predáva. Okrem tohoto poplatku dostáva firma províziu aj od obchodníkov, ktorí od vás pri nákupe potravín gastrolístky zinkasujú.

V roku 2016 predstavovala suma všetkých provízií za distribúciu a predaj gastrolístkov neuveriteľnú sumu viac ako 32 miliónov eur, ktoré mohli byť použíté efektívnejšie, napríklad ako podpora pre domáce podniky, reštaurácie a služby.

Michal Stužka, bývalý hovorca ministerstva práce k téme dodal, že gastrolístky zabezpečujú pravidelné stravovanie zamestnancov firiem, ktoré nemajú kantínu. V programovom vyhlásení uviedla vláda Igora Matoviča: ,,Zamestnancom umožníme vybrať si medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravu.“

Gastrolístky existujú papierové alebo môže byť kredit poslaný na kartu. Zamestnávateľ sa rozhoduje, ktorú variantu zvolí. #gastrolistky #gastrace #obed #lunch #dinner #vecera #jedlo #eating #savepaper #nemamodpadkovykos

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

Zdroj: dennikn.sk, Instagram/viktorvincze