Magnetický severný pól sa rýchlo hýbe. Vedci zistili prečo sa to deje!

Vedci z Leeds University vedia konečne z istotou povedať čo je za rýchlym pohybom magnetického severného pólu. Tieto rapídne zmeny vyžadovali veľmi časté zmeny konfigurácii navigačných systémov. Za rýchlym pohybom magnetického pólu majú byť akési 2 magnetické “bloby”, ktoré sú na kraji vrchnej vrstve zemského jadra. Kvôli tejto skutočnosti sa za posledné roky presunul severný magnetický pól z Kanady až na Sibír.

 

Earth's core

Zdroj: ESA

 

Vydal sa na cestu

“Táto zmena prúdenia oslabila časť pod Kanadou a tak trochu zvýšila silu časti pod Sibírom. To preto zmenil severný pól svoju historickú polohu nad Kanadskou Arktídou a presiahol Medzinárodnú dátumovú hranicu. Severné Rusko tak vyhráva “preťahovanie lanom” ak to tak vezmeme,”

vysvetlil pre BBC News Dr Phil Livermore. Prvýkrát bol opísaný objaviteľom Jamesom Clarkom Rossom v 30. rokoch 19. storočia a v tom čase sa magnetický severný pól nachádzal v kanadskom teritóriu Nunavut. V tomto období pól veľmi “necestoval” no od 1990 sa ženie do vyšších zemepisných šírok a v roku 2017 prekročila dátumovú hranicu.

 

Na ľavej strane pod Kanadou sa magnetické pole oslabilo a na pravej pod Ruskom zase zosilnelo

Zdroj: P. Livermore

 

Na skonštatovanie pohybu magnetického severného pólu použili vedci satelitné údaje vývoja magnetického poľa Zeme za posledných 20 rokov. Z najnovších modelov vedcov vyplýva to, že sa magnetický severný pól bude posúva bližšie k Rusku ale časom sa pohyb spomalí. Najvyššia rýchlosť pohybu by mala dosahovať 50 až 60 kilometrov ročne.

zdroj:bbc.com

Scientists explain magnetic pole’s wanderings

European scientists think they can now describe with confidence what’s driving the drift of the North Magnetic Pole. It’s shifted in recent years away from Canada towards Siberia. And this rapid movement has required more frequent updates to navigation systems, including those that operate the mapping functions in smartphones.