Medzi chránených žvočíchov sa raz dostane aj včela. Zmenu zákona o ich ochrane podporí SAS

Politická strana SaS v spolupráci so stranou Sme rodina a OĽaNO, pripravuje zmenu zákona o ochrane jedného z najvzácnejších druhov hmyzu na svete.

Včela sa má podľa nich okrem zákonom chrániť aj neustálym vzdelávaním už od základných škôl. Štát by mal ich ochranu podporovať aj finančne, či úpravou nariadení o chemikáliách používaných na poliach.

Aktuálny šéf envirorezortu, Ján Budaj, chce presadiť zákon, podľa ktorého sa včela stane jedným z chránených druhov zvierat na Slovensku.

Predseda Slovenského zväzu včelárov, Milan Rusnák, prezradil: „Bude to trvať niekoľko mesiacov a časovo to možno s prípravou vyjde aj na vyše jedného roka. Je to realizovateľné, treba na to vôľu.“ Okrem toho spomenul, že ochrane včiel sa ich združenie venuje viac ako 100 rokov, no bez väčšej zmeny.

Slovensko vraj potrebuje právne zmeny so zásahom do štruktúry niekoľkých desiatok zákonov a netýka sa to len Slovenska, ale celého sveta. Rusnák si uvedomuje, že podobné zmeny si vyžadujú množstvo času, no sú veľmi potrebné a je s nimi potreba začať už teraz.

Začať vraj treba zakázaním nebezpečných postrekov či poskytovaním dotácií len do poľnohospodárskych oblastí, v ktorých sa včelári podpíšu pod fakt, že im postreky neničia včelstvá.

Rusnák taktiež dodal, že skutočné zmeny v poľnohospodárstve uvidíme až vtedy, ked‘ budú nebezpečné chemické postreky úplne zakazené, respektíve evidované rovnako ako lieky pre ľudí a zvieratá.

Zmeny sa však musia refinancovať na oboch stranách. Združenie si uvedomuje, že poľnohospodárom to skomplikuje produkciu a strarostlivosť o plodiny a tak sa im bude musieť poskytovať finančná pomoc.

Podľa podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu,

Veroniky Remišovej, z politickej strany Za ľudí, je diskusia o ochrane včely medonosnej veľmi náročnou témou, avšak jej ochrana by sa mala riešiť bez dlhšieho odkladu. Okrem iného dodala, že podporuje trestné stíhanie toho, kto akýkoľvek chránený druh, čoskoro možno aj včely, ohrozuje.

Remišová však podotkla, že takéto zmeny zákona si vyžadujú množstvo výnimiek a nevie si to predstaviť fungovať v praxi.

Podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu spomenula: „Menej chemizácie na poliach, udržateľné poľnohospodárstvo a prírode blízke hospodárenie v krajine sú súčasťou aj nášho programu.

Toto sú oblasti, ktoré sa dajú zákonne presadzovať a včelám rozhodne pomôžu.“ Politická strana SaS vraj podporí možnú zmenu zákona v plnom rozsahu. Podľa nich by mala byť včela medonosná zaradená medzi chránené druhy živočíchov.

Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva, podporuje obmedzenie toxických chemických postrekov, ktoré by mohli ohroziť populáciu včiel na Slovensku.