Na Slovensku máme prísne tresty: V koalícii sa bude rozprávať aj o dekriminalizácii marihuany!

Dekriminalizáciou marihuany sa už zaoberala bývalá ministerka spravodlivosti, Lucia Žitňanská. Rovnako to navrhoval aj jej nástupca Gábor Gál no vo viac konzervatívnejšej forme. No v koalícii tieto návrhy nikdy neprešli. Túto otázku opäť otvára súčasná ministerka spravodlivosti, Mária Kolíková, ktorá prezradila, že sa touto témou bude zaoberať.

 

Kush in Close-up Photography

Zdroj: pexels.com

 

 „Budeme sa o tom rozprávať a toto je určite súčasťou, ale debata o tom v koalícii ešte nebola,“ znela odpoveď ministerky na otázku týkajúcu sa zmiernenia trestov za prechovávanie marihuany. Hovorila taktiež aj o vládnom programe, kde sa spomína využívanie probačnej služby pri presadzovaní alternatívnych trestov v rámci filozofie restoratívnej justície.

Ďakujem za slová podpory, ktoré od Vás dnes dostávam. Ospravedlňujem sa, že nestíham všetkým odpísať, poďakovať. Nomináciu na ministerku spravodlivosti som prijala s plnou vážnosťou a maximálnou mierou zodpovednosti. Je zrejmé, že úplne prvé opatrenia musia viesť k ochrane zdravia pred koronavírusom a zabezpečeniu spravodlivosti. Vnímam a uvedomujem si očakávania. Som pripravená od prvého dňa začať robiť potrebné kroky a opatrenia, aby sme justícii vrátili stratenú dôveru. Na konkrétnych návrhoch už pracujem a verím, že čoskoro Vám ich predstavím. Nemôžeme si dovoliť čakať. #zaspravodliveslovensko

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

 

Niekde povoliť, inde pritvrdiť

„Máme tu v niektorých prípadoch veľmi prísne tresty… Je tam malý priestor pre sudcu, aby zohľadnil konkrétnu situáciu páchateľa alebo páchateľky,“ vyjadrila sa ministerka na margo recidívnych drobných krádeží v supermarketoch.

Pre príklad uviedla prípad, kde súd vo Veľkej Británii odmietol vydať na Slovensko Slovenku, ktorá tam žije. Bolo to z dôvodu, že sú považoval trest za neprimerane prísny. Preto okrem zmiernenia trestov za prechovávanie marihuany, by chcela naopak sprísniť tresty za organizovaný zločin, zločin s najzávažnejšími následkami ako smrť alebo pri veľkom finančnom dosahu.