Pravidlá etikety z Blízkeho východu a prečo by ste ich mali poznať

Pri pomyslení na cestovanie po Blízkom východe, si okamžite predstavíte farebné bazáre, voňavé korenie a usmievavé tváre. Existuje však oveľa zaujímavejšie črty tejto orientálnej kultúry. Napríklad pravidlá etikety.

Pred cestou do krajín blízkeho východu by ste sa mali dobre oboznámiť s pravidlami. A aj keď nechcete cestovať, môžete si len rozšíriť kultúrne povedomie. Prezradíme vám, aký je zásadný rozdiel medzi našimi a východnými pravidlami etikety.

Medzitým si prečítajte jeden príbeh. Opäť sa ukazuje, aké dôležité je poznať pravidlá pri cestovaní do inej krajiny.„ Podarilo sa mi žiť v Turecku niekoľko mesiacov. Rodina, v ktorej som žila, sa raz rozhodla ísť so svojím dedkom na východ Turecka. Bol dosť starý a, ako sa ukázalo, je veľmi vážený.

Podľa miestnych zvykov mal každý pobozkať svojho starého otca na ruku.

 

architektúra, brána, budovaPexels

 

Ale nejako som sa to nedovtípila a nikto ma nevaroval. Zdalo sa mi, že keďže som bola cudzinka, nemala by som sa riadiť ich zvykmi. Nakoniec ku mne prišiel starý otec a natiahol ruku. Bez rozmýšľania som ňou potriasla a pokračovala v rozhovore so svojím priateľom.

Na chvíľu vzniklo nepríjemné ticho, všetci mlčali. Vtedy som si uvedomila, že som urobila niečo zlé. Je dobré, že otec z mojej „adoptívnej“ rodiny nebol v rozpakoch. Zasmial sa a povedal, že som cudzinka a povedal, že nepoznám zvyky. Zdalo by sa, že trápne ticho sa stane okamžite minulosťou, ale môj starý otec sa so mnou do konca večera nerozprával.

Preto si myslím, že pravidlá etikety sú dôležité a musia sa dodržiavať. Aj keď ste cudzincom, nie je to dôvod, aby ste niekoho urazili svojou ignoranciou.“

Zvláštnosti orientálneho oblečenia

Krajiny Stredného východu berú tradície veľmi vážne. A vzhľad nie je žiadnou výnimkou. Samozrejme, žiaden cudzinec nemusí mať oblečené ich národné oblečenie. Dodržiavať pravidlá slušnosti však stále stojí za to. Títo ľudia uprednostňujú skromné ​​oblečenie. To isté sa vyžaduje od ostatných.

Je dobré, ak je váš vzhľad čo najskromnejší. Mužom sa odporúča nosiť dlhé nohavice a košeľu. Tričko a krátke kraťasy možno vnímať ako urážku. Ženy by si mali obliecť dlhú sukňu a blúzku. Je dôležité, aby boli vaše ruky a plecia zakryté.

Pozdrav

V mnohých východných krajinách, najmä v takých turistických ako je Turecko, sú už dlho zvyknutí na európske pozdravy. Nemali by ste však pozdravovať všetkých za sebou, neakceptovali to. Je zakázané podávať ženám ruku ako znak pozdravu. V niektorých prípadoch oni sami pri zoznamovaní alebo stretnutí obrátia svoje tváre na znak pobozkania a objímu vás.

dohoda, dospelý, elegantnýPexels

Nemali by ste to považovať za pravidlo, pretože nie vždy je možné uhádnuť, či je na to vhodná situácia. Môžete však nasledovať príklad miestnych, takže si na to zvyknete rýchlejšie.

 

Návšteva chrámu

abu dhabi, architektúra, budovaPexels

Obyvatelia Východu majú osobitý rešpekt k náboženstvu a posvätným miestam. Pri návšteve mešity je preto dôležité dodržiavať všetky pravidlá. Je potrebné mať na pamäti, že pri vstupe do mešity si musia ženy zakrývať hlavy. Mužom sa tiež neodporúčaj navštíviť niektoré miesta bez pokrývok hlavy.

Pri vstupe na územie chrámu si musíte vyzuť topánky. A čo je najdôležitejšie – správať sa s úctou, dodržiavať ticho a nepriťahovať na seba pozornosť.

arabský, červená, čierne pozadiePexels

Dobrý hostiteľ

bravčové, bravčové mäso, bravčovinaPexels

Ďalšou dôležitou charakteristikou obyvateľov východu je mimoriadna pohostinnosť. Vyznačujú sa veľkorysosťou a priateľskosťou. Ak ste pozvaní na návštevu, budete mať možnosť zistiť, čo je to zdvorilosť. Ak sa chystáte na návštevu, nezabudnite so sebou niečo priniesť. V tomto sú naše kultúry podobné. Príchod do domu s prázdnymi rukami nie je akceptovateľný.

Nezabúdajte na ďalšiu zvláštnosť. Neobdivujte príliš veľa bytových doplnkov. Faktom je, že majitelia považujú za povinnosť venovať vám každá vec, ktorá sa vám páčila. Je to divné, no je to tak.

 

Prejavovanie citov

Dávať výrazne najavo svoje pocity nie je akceptované. Pre ľudí z Blízkeho východu je prejavovanie citov niečo intímne a niečo, čo by malo zostať medzi manželmi. Objatia a bozky ľudí môžu vyvolať odsudzujúce pohľady.

bozk, bozkávanie, byť spoluPexels

Charakteristiky východnej kultúry týmto samozrejme nekončia. Ale to najdôležitejšie už viete. Vždy je zaujímavé rozšíriť svoje kultúrne hranice a naučiť sa niečo nové.

 

zdroj: takprosto.cc