Rúška nie sú na škodu: Nemeckí vedci v štúdii potvrdili, že nosenie rúšok značne znižuje šírenie nákazy

Situácia na Slovensku týkajúca sa koronavírusu je zo dňa na deň viac a viac priaznivá. Máme za sebou aj 4. fázu otvárania ekonomiky no obchody ostávajú v nedeľu aj naďalej zatvorené. Čo sa týka rúšok, v exteriéri je ich nosenie už iba dobrovoľné. Rúška však naďalej musíme nosiť v hromadnej doprave či obchodoch. Ak si však niekto myslí, že nosenie rúšok už nemá žiaden zmysel, určite by mal zbystriť pozornosť na výsledky nemeckej štúdie.

 

People Inside A Bus Wearing Masks

Zdroj: pexels.com

 

Vedci z nemeckej Univerzity Johanna Gutenberga v Mainzi zverejnili výsledky štúdie, kde skúmali efektivitu nosenia rúšok z ohľadom na šírenie nákazy. Zamerali sa tak na obyvateľov mesta Jena v spolkovej krajine Durínsko, kde začala platiť povinnosť nosiť rúško medzi prvými z veľkomiest. Situácii porovnali s inými obdobne veľkými mestami, kde sa povinnosť nosiť rúška zaviedla oveľa neskôr.

 

V mesta Jena sa nosenie rúšok stalo povinným už 6. apríla čo je podstatne skôr ako tak urobili v iných mestách. Vedci tak z výskumu zistili, že nárast bol v tejto oblasti oveľa nižší. Po dvadsiatich dňoch od zavedenia tohto opatrenia sa počet nakazených zvýšil z pôvodných 142 na 158 nakazených (prírastok nakazených bol teda 16). V porovnávanej vzorke obyvateľstva iných miest bol nárast oveľa vyšší a to o 62 nakazených (zo 143 až na 205).

 

Woman Sitting on Luggage

Zdroj: pexels.com

 

Zhodujú sa s epidemiológmi či virológmi

Situáciu porovnávali aj v mestách či okresoch, kde sa povinnosť nosiť rúška zaviedlo až 22. alebo 27. apríl či dokonca oveľa neskôr. Aj v tomto prípade vedci zistili značné rozdiely. „Celkovo možno povedať, že zavedenie povinnosti nosiť rúška v daných okresoch prispelo k spomaleniu šírenia (ochorenia) COVID-19,“ uviedli v závere vedci. Tieto zistenia sa dokonca zhodujú s odhadmi virológov a epidemiológov. Podľa nich tak rúško zakrývajúce horné dýchacie cesty bráni prúdeniu vzduchu čo znižuje prenos infekčných častíc.

zdroj:iflscience.com