Rúška nie sú na škodu: Nemeckí vedci v štúdii potvrdili, že nosenie rúšok značne znižuje šírenie nákazy

Situácia na Slovensku týkajúca sa koronavírusu je zo dňa na deň viac a viac priaznivá. Máme za sebou aj 4. fázu otvárania ekonomiky no obchody ostávajú v nedeľu aj naďalej zatvorené. Čo sa týka rúšok, v exteriéri je ich nosenie už iba dobrovoľné. Rúška však naďalej musíme nosiť v hromadnej doprave či obchodoch. Ak si však niekto myslí, že nosenie rúšok už nemá žiaden zmysel, určite by mal zbystriť pozornosť na výsledky nemeckej štúdie.

 

People Inside A Bus Wearing Masks

Zdroj: pexels.com

 

Vedci z nemeckej Univerzity Johanna Gutenberga v Mainzi zverejnili výsledky štúdie, kde skúmali efektivitu nosenia rúšok z ohľadom na šírenie nákazy. Zamerali sa tak na obyvateľov mesta Jena v spolkovej krajine Durínsko, kde začala platiť povinnosť nosiť rúško medzi prvými z veľkomiest. Situácii porovnali s inými obdobne veľkými mestami, kde sa povinnosť nosiť rúška zaviedla oveľa neskôr.

 

V mesta Jena sa nosenie rúšok stalo povinným už 6. apríla čo je podstatne skôr ako tak urobili v iných mestách. Vedci tak z výskumu zistili, že nárast bol v tejto oblasti oveľa nižší. Po dvadsiatich dňoch od zavedenia tohto opatrenia sa počet nakazených zvýšil z pôvodných 142 na 158 nakazených (prírastok nakazených bol teda 16). V porovnávanej vzorke obyvateľstva iných miest bol nárast oveľa vyšší a to o 62 nakazených (zo 143 až na 205).

 

Woman Sitting on Luggage

Zdroj: pexels.com

 

Zhodujú sa s epidemiológmi či virológmi

Situáciu porovnávali aj v mestách či okresoch, kde sa povinnosť nosiť rúška zaviedlo až 22. alebo 27. apríl či dokonca oveľa neskôr. Aj v tomto prípade vedci zistili značné rozdiely. „Celkovo možno povedať, že zavedenie povinnosti nosiť rúška v daných okresoch prispelo k spomaleniu šírenia (ochorenia) COVID-19,“ uviedli v závere vedci. Tieto zistenia sa dokonca zhodujú s odhadmi virológov a epidemiológov. Podľa nich tak rúško zakrývajúce horné dýchacie cesty bráni prúdeniu vzduchu čo znižuje prenos infekčných častíc.

zdroj:iflscience.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rúška nie sú na škodu: Nemeckí vedci v štúdii potvrdili, že nosenie rúšok značne znižuje šírenie nákazy”