Viktor Vincze ostal ekológii verný: Umývate aj Vy tégliky od jogurtov? Nerobte TO!

Recyklovanie či triedenie odpadu je v časoch environmentálnej krízy veľmi horúcou témou. Triedime kovy, papier ale aj plasty no len málokto to robí naozaj správne. Mnoho ľudí pred vyhodením plastové nádoby (napr. Tégliky od jogurtov) umýva no ak to robíte aj Vy, nerobíte správne. Prednedávnom na to upozorňoval aj moderátor TV Markíza, Viktor Vincze, na svojom Instagrame.

Najlepšia časť celej korony. V televízii mi púdrujú len čelo a rebelsky sa vôbec neholím. Premieňam sa síce na stroskotaného Toma Hanksa a pomaly sa z mojej tváre stáva samostatný biotop, no nemíňam vodu, gély, peny ani žiletky. A manželka sa vyslovene teší, lebo konečne si vraj nelíha k 13 ročnej osobe. Pritom zarastám nanajvýš ako 15 ročný 🤦‍♂️🤣 . Kto z vás ešte rúškami niečo zakrýva? #coronavirus #noshave #babyface

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

 

Na fotografii Vincze vylizuje téglik od jogurtu pomocou prstu.Jedine takto treba umývať plastové kelímky pred vyhodením do žltého kontajnera – poriadnym dojedením. Dôkladné umývanie plastových fliaš, obalov od šampónov, kozmetiky, jogurtov…NIE JE POTREBNÉ,” napísal k fotografii. Túto informáciu si overil aj u recyklátora. Recyklačné linky rozdrtia plasty na malé vločky a následne ich niekoľkokrát preprerú pri vysokých teplotách.

Jedine takto treba umývať plastové kelímky pred vyhodením do žltého kontajnera – poriadnym dojedením. Dôkladné umývanie plastových fliaš, obalov od šampónov, kozmetiky, jogurtov…NIE JE POTREBNÉ. Pýtal som sa na to priamo u recyklátora. Recyklačné linky totiž fľaše rozdrtia na malé vločky (viď druhý slajd) a opakovane ich perú pri vysokých teplotách. Umytie má zmysel pri extrémne špinavých alebo mastných obaloch, ktoré potom môžu znehodnotiť aj čisté obaly v kontajneri. Prípadne, ak často nevynášate smeti a mliečne veci vám tak začnú doma plesnivieť a smrdieť. Inak len vyškriabte všetok jogurt, maximálne ho kvapkou vody vypláchnite a hotovo. Toto isté sa týka aj etikiet a uzáverov, pokojne ich nechajte tak. Fľaše čo najviac STLAČTE a vhoďte do žltého kontajnera. O zvyšok sa bez väčších problémov postarajú recyklátori. Aj voda je totiž cenný zdroj. . Priznajte sa, kto z vás doteraz umýval všetky plasty? #recycle #setrivodu #viktorvincze

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

 

Nádoby by ste mali umývať iba v prípade ak sú extrémne znečistené alebo mastné a tak by mohli znečistiť ostatný odpad v kontajnery. “Prípadne, ak často nevynášate smeti a mliečne veci vám tak začnú doma plesnivieť a smrdieť. Inak len vyškriabte všetok jogurt, maximálne ho kvapkou vody vypláchnite a hotovo. Toto isté sa týka aj etikiet a uzáverov, pokojne ich nechajte tak,” dodáva.

Čo bude s lesmi? Pokračujem v štúdiu programového vyhlásenia vlády a toto by sa malo v horách stať: 👉prírode blízke hospodárenie po „stáročiach holorubov a desaťročiach podrastového spôsobu“ vo väčšine lesov (dnes sa takto hospodári len na 2% ich výmery) 👉chcú tak upevniť ekologické funkcie lesov pri zachovaní produkcie dreva 👉 stromy sa majú rúbať individuálne alebo v malých skupinách 👉na tento systém bude treba vybudovať rozsiahlu sieť lesných ciest 👉takto sa bude hospodáriť aj v národných parkoch, polovica ich územia ale má byť bezzásahová 👉vláda podporí domácich spracovateľov dreva, s osobitným dôrazom na drevostavby 👉manažérom lesných podnikov zavedú hmotnú zodpovednosť za rozhodnutia 👉včasné odškodnenie majiteľov súkromných lesov 👉obnova učňovského lesníckeho školstva pre vysokokvalifikovanú robotnícku silu . Zmena lesnej filozofie bude dlhodobým a minimálne na úvod stratovým procesom. No vláda píše: „Lesy nie sú bankou pre štátny rozpočet, lesy sú poisťovňou pre zdravú krajinu a do poisťovne sa platí.“ Turisti, ochranári, lesníci…súhlasíte?

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

 

Plastové fľaše radí čo najviac stlačiť a vhodiť do príslušného žltého kontajnera. Podľa jeho slov sa o všetko ostatné postarajú recyklátori. Nádoby teda nie je potrebné umývať, keďže je to aj tak zbytočné a plytvá sa pri tom veľa vody, ktorá je cenný zdroj. “Priznajte sa, kto z vás doteraz umýval všetky plasty?” pýta sa rétoricky na záver. Aj keď to mnohí z Vás robíte s dobrým úmyslom, na jednej strane tým môžete pomôcť prírode no na druhej strane plytváte zbytočne cennou vodou.

 

Robíte to aj Vy?