Zabudnite na Niagarské vodopády! Na Slovensku máme unikátny kamenný vodopád

Veľa ľudí o tom nevie no na Slovensku máme jedinečný Kamenný vodopád. Áno, čítate správne. Tento unikátny úkaz sa nachádza v blízkosti hradu Šomoška na slovensko-maďarských hraniciach patriaci obci Šiatorská Bukovinka. Okolie hradu je považované za národnú prírodnú rezerváciu a k hradu sa dostanete po náučnom chodníku dlhom 1,6 kilometra. Počas tejto cesty natrafíte až na 8 zaujímavých zastávok.

 

Kamenný vodopád Šomoška #somoska #kamennyvodopad #siatorskabukovina #novohrad #geoparknovohradnograd #nograd #turistikanaslovensku #thisisslovakia #praveslovenske #puresvk #pureslovakia #beautifulslovakia #goodideaslovakia #dnescestujem #insta_svk #landscape #slovensko #slovakia #slowensko #slovakiaviews #travel #travelphotography #canonslovakia #canonczsk #nature #naturelover

No Description

 

Jednou zo spomínaných zastávok je aj unikátny Kamenný vodopád, ktorý je jediný svojho druhu v celej Európe. Tento vodopád vznikol pred 4 miliónmi rokov počas tuhnutia bazaltovej lávy bývalej sopky, ktorá sa nachádzala pod povrchom. Deväť metrový vodopád tvoria stuhnuté čadičové stĺpy, ktoré boli použité aj na stavbu neďalekého hradu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Ballon (@traveltomas),

 

Okolie vodopádu je tiež bohaté na iné prírodné úkazy ako napríklad Kamenné more, ktoré je tvorené zo zvetraného čadiča. Ďalšou zaujímavou atrakciou je aj bývalý kameňolom Mačacia, kde môžete navštíviť vyhliadkovú vežu a zvyšky baníckej osady.

Hrad Šomoška s náučným chodníkom po Cerovej vrchovine – kamenný vodopád a kamenné more, máj 2016 #idemepohradochzamkochzrucaninach #somoska #hradšomoška #kamennyvodopad #somosko #kamennemore #spomienkyNaPrifUK

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

Z Fiľakova na skok do Šomošky ☺️ Potulky po práci 🐗🌿🦋 #somoska #hradsomoska #sopecnepohorie #kamennyvodopad #tazba #nature #view #hiking #ruins #mačkaluk #lom #vulcanichill

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

#Slovakia #KamennyVodopad #Somoska

No Description

Spomínaný hrad Šomoška, ktorého história sa datuje do 13. storočia alebo začiatku 14. storočia,  niekedy vlastnil Matúš Čák Trenčiansky a hrad neskôr v 16- storočí slúžil ako protiturecká pevnosť. No jeho určenie nevydržalo nájazdy Osmanov a tí ho vlastnili 23 rokov. No hrad začal chátrať počas stavovských nepokojov, keď povstanie Františka II. Rákocziho bolo neúspešné a cisárske vojská začali hrad búrať. Našťastie, v 70. rokoch minulého storočia hrad prešiel čiastočnou rekonštrukciou a bol konzervovaný.

Image result for hrad šomoška

Zdroj: wikipedia.org

#castlesomoska #šomoškahrad #hradšomoška #slovensko #slovakia #centralslovakia #sonyworldphotographyawards #sonya6000club #sonyphotography #sonya6000camera #sonyalpha6000 #landscape #krajina #sonyalpha #sonya6000 #phaseone #captureone #photo #photographers #photographer #fotografia #fotografovanie #sonyalphasclub #sonypictures #sonyworldclub #sony18105g #kamennyvodopad #waterfallofstones

No Description

No Title

No Description

 

 

zdroj titunej foto : tin_kaska / my_theia  \/ . tkac3699