Zaobišli by ste sa bez 1 či 2 – centoviek? Slováci jednoznačne tvrdia, že áno!

Aj vy máte plnú peňaženku jedno- či dvojcentoviek? Určite máte skúsenosť, že negatívne ovplyvňujú priebeh nákupu, teda spomaľujú nielen predávajúceho ale aj kupujúceho. Slováci tvrdia, že bez nich by im bolo lepšie. Podľa prieskumu Eurobarometer až 73 % Slovákov túto zmenu podporuje. To by však ale znamenalo automatické zaokrúhľovanie nákupov smerom nahor. NBS tvrdí, že naše peňaženky by táto zmena výrazne neovplyvnila. Ešte menej spotrebiteľov s nízkym príjmom, ktorí nakupujú zriedkavejšie.

Emisia, distribúcia a obeh týchto mincí sú častokrát nákladnejšie než ich nominálna hodnota.

Odporcovia stiahnutia týchto mincí z obehu argumentujú obavou z nárastu inflácie a tiež faktom, že cent je základnou jednotkou.

Vo viacerých štátoch sa už pristúpilo k zaokrúhľovaniu na najbližšiu hodnotu možnú zaplatiť päťcentovými mincami, pričom sa v platnosti ponechali jedno aj dvojcentové mince. Zaokrúhľovanie prebieha iba pri výslednej sume za nákup za podmienky, že je platená v hotovosti.  Táto zmena by najvýraznejšie ovplyvnila ceny alkoholu a potravín, ktoré väčšinou vyžadujú jedno- aj dvojcentové mince.

Zdroj: pravda.sk