“Zrušte belošstvo”: Akademička z Univerzity v Cambridge si za svoj kontroverzný status vyslúžila vlnu kritiky

V poslednom čase sa okrem pandémie koronavírusu čoraz viac hovorí o rasizme. Olej do ohňa prilial incident týkajúci sa policajnej brutality voči afroameričanovi Georgovi Floydovi.

 

Amerika ale aj niektoré európske krajiny sa zmietajú v búrlivých protestoch. No začali sa prebúdzať aj nenávistné hlasy, ktoré chcú hnutiu “Black Lives Matter” (“Na černošských životoch záleží”) oponovať. Preto sa akademička z Univerzity v Cambridge rozhodla na svoj Twitter pridať svoje myšlienky k momentálnemu dianiu. Twitter však spomínané statusy vymazal a Dr. Priyamvada Gopal začala dostávať výhrážne správy.

Dr. Priyamvada Gopal je docentkou anglofónnej literatúry, ktorá minulý utorok (23. júna) na svojom Twitteri pridala kontroverzné statusy.

Na belošských životoch nezáleží. Ako na životoch bielych,” neskôr dodala: “Zrušte belošstvo.” Týmto narážala na incident zo zápasu Premier League, keď si fanúšikovia zaplatili lietadlo ťahajúce reklamný banner. Na ňom bolo napísané: “White lives matter (Na belošských životoch záleží).”. Vyjadrenia docentky sa tak teda môžu zdať rasistické voči belochom no podstata jej slov mnohým ľuďom ušla.

 

Zdroj: twitter.com

 

Ľudia to zle pochopili

Portálu The Guardian tak prezradila pravý zmysel jej slov, ktoré nepochopil každý správne. Snažila sa tak poukázať na sociálnu štruktúru ľudstva, ktorá zastáva fakt, že byť belochom je znakom nadradenosti či nadvlády. Nesnažila sa tak uraziť bielych ľudí ale skôr systém, ktorý je “nahnutý” bližšie k bielym.

Belošstvo neznamená pre niekoho, že na jeho živote záleží; na živote záleží ale nie na belošstve,” vysvetlila Dr. Gopal. Podľa jej slov odpoveďou na slogan Black Lives Matter (“Na černošských životoch záleží”) nemôže byť slogan “Na belošských životoch záleží” pretože tieto pojmy nie sú porovnateľné. “Belošstvo je už dávno cenené ale černoštvo nie,” dodala.

 

Na belošských životoch nezáleží, vyhlásila profesorka z Cambridgeu.

Zdroj: twitter.com

K už zmazaným tweetom sa vyjadrila aj samotná univerzita, ktorá svoju zamestnankyňu podržala. “Univerzita si stojí za právom vyjadrovania vlastných názorov svojich akademikov aj keď ostatným sa môžu zdať kontroverzné a ostro nesúhlasíme s urážkami a útokmi na isté osoby.

Tieto útoky sú úplne neprijateľné a musia prestať,” napísali na svoj Twitter. Statusy zmazal samotný Twitter a nie docentka, ktorá to potvrdila aj vo svojich tweetoch.