Biznis je biznis: Ustupujúca pandémia koronavírusu oberá pohrebné služby o “kšefty”

Smrť je nevyhnutnou súčasťou života a pre niekoho sa stáva aj zdrojom príjmu. Teraz nemyslíme trúchliacich dedičov ale pohrebné služby, ktoré na nešťastí zarábajú. Netreba to chápať zle, zabezpečovanie takýchto služieb je potrebné a stojí to nemalé peniaze. Avšak pohrebné služby v Nórsku, kde je pandémia na ústupe, žiadajú vládu o finančnú výpomoc, keďže počet mŕtvych rapídne klesá píše telegraph.

Tí, ktorí by za normálnych okolností zomreli ešte žijú

To všetko znie dosť morbídne, no niektoré pohrebné služby už fungujú aj tri generácie a takýto pokles ešte nezažili. “Keď boli predstavené opatrenia proti koronavírusu, stalo sa to, že to nepodlomilo iba koronavírus ale tiež aj iné vírusu. A to na toľko, že niektorí starí a chorí ľudia, ktorí by za normálnych okolností zomreli ešte stále žijú,”

poznamenal Erik Lande, ktorý momentálne šéfuje rodinnému biznisu. Zvyčajne za mesiac zariadia 30 pohrebov ale od marca, kedy sa predstavili opatrenia sa tento počet znížil na 10. Pán Lande ale poznamenal, že ani jedno úmrtie nebolo zapríčinené ochorením COVID-19.

 

Death, Funeral, Coffin, Mourning, Ceremony, Loss

Zdroj: pixabay.com

 

V Nórsku umiera menej ľudí ako minulého roku

Z celosvetového počtu úmrtí bolo “len” 253 zaznamenaných práve v Nórsku. Momentálne v Nórsku nemajú pacientov na umelej pľúcnej ventilácii a iba zopár nakazených je hospitalizovaných. Vďaka izolácii starších ľudí sa mortalita znížila, čo je na jednej strane dobrá správa no určite nie pre majiteľov pohrebných služieb.

Oproti minulému roku klesla mortalita v máji o 6% a v júni pokles predstavoval až 13%. Kvôli ušlému zisku a potrebe pokryť náklady na nájom či poistenie dostala pohrebná služba pána Landeho finančnú pomoc od vlády vo výške 32 000 Nórskych korún (cca 3020€).

 

Death, Funeral, Coffin, Mourning, Ceremony, Grave

Zdroj: pixabay.com

 

Zvýšenie úmrtnosti očakávajú v jeseni

Pohrebné služby však nemajú vždy problém s tým, že by mali málo zákazníkov ale problémom je aj zákaz pohrebných obradov. “Po prepuknutí koronavírusu, mnoho zákazníkov zrušilo obrady,” povedal riaditeľ jednej z pohrebných služieb, Henrik Tveter. Zároveň dodal, že obrady predstavujú 60 až 70% z ceny celého pohrebu. “Vieme, podľa vekovej pyramídy, že určité množstvo ľudí tohto roku v Nórsku zomrie.

Pravdepodobne to doženieme v jeseni, keď sa objaví chrípka alebo iné podobné choroby,” hovorí o morbídnej štatistike majiteľ pohrebných služieb Alfa, Odd Sverre Oie.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Biznis je biznis: Ustupujúca pandémia koronavírusu oberá pohrebné služby o “kšefty””