Čaputová podporila Dúhový PRIDE. Organizátorom napísala tieto slová

Tohtoročný dúhový pochod Pride nebude prebiehať tak ako obvykle. Uskutoční sa práve dnes, no podporovatelia tohoto hnutia sa nestretnú v uliciach hlavného mesta, ale stretnú sa online, prostredníctom internetových platforiem. Samotné hnutie, ale aj spôsob, aký organizátori tento rok zvolili, podporuje aj hlava štátu –

Zuzana Čaputová. Organizátorom venovala pár milých slov, kde okrem iného spomenula, že dúfa, že budeme žiť v tolerantnejšej krajine.

„Milé účastníčky a milí účastníci,
dovoľte mi prihovoriť sa Vám dnes nielen ako prezidentka, ale aj ako mama dvoch dospievajúcich dcér.

Rovnako ako Vy si prajem, aby Slovensko bolo tolerantnou krajinou, v ktorej sa každý môže cítiť bezpečne, kde nehľadáme to, čo nás rozdeľuje, ale žijeme tým, čo nás spája.

Nepočúvajú sa mi ľahko v tejto súvislosti príbehy mladých ľudí, ktorí sú nútení skrývať alebo potláčať svoju identitu, pretože sa boja nielen odsudzovania svojho okolia, niekedy aj straty zamestnania. Ktorí odchádzajú od svojich rodín a priateľov.

Profesionálne uplatnenie radšej nachádzajú v iných krajinách, kde viac cítia, že si ich vážia takých, akí sú. A ktorí na Slovensku o sebe od niektorých verejných autorít počúvajú, že ich sexuálna orientácia, nie ich skutky, čestnosť, úspechy či pomoc núdznym, je to, čo ich definuje z hľadiska morálnosti.

Pozdravujem z dovolenky v Tatrách. Toľko krás a zaujímavých miest máme doma. Stále je dôvod, prečo sa sem vracať, stále je čo objavovať. Skvelí ľudia a nádherná príroda. Vážme si ju, rešpektujme a chráňme ❤️ Aké krásy Slovenska plánujete cez leto navštíviť? 🙂 #zuzanacaputova #mojaprezidentka #nasaprezidentka #dnescestujem #nadovolenke #vysoketatry #tatry #turistika #dovolenkanaslovensku #dovolenka #oddych #relax #rodina #priroda #prezidentka #slovensko #slovakia

No Description

 

Pre mňa ste rovnocennou súčasťou Slovenska. Máte tu svoj domov, právo žiť slobodne a dôstojne. Ste prirodzenou súčasťou našich rodín, susedstiev, pracovných a školských kolektívov a spoločne vytvárame hodnoty, z ktorých prospieva celé Slovensko.

Rozumiem posolstvu Dúhového PRIDE, za ktorým je túžba ľudí, aby žili v spoločnosti, ktorá sa k nim bude správať férovo a s rešpektom. Myslím si, že ľudia, ktorí očakávajú od politických predstaviteľov napĺňanie hodnôt, v tomto prípade rešpektu ľudskej dôstojnosti, nesmú mať pocit, že chcú niečo nesprávne, neakceptovateľne alebo že by sa za to mali hanbiť. Očakávanie, že každý bude môcť žiť svoj život dôstojne a rešpektovane, je predsa absolútne legitímne.

Srdcom sme všetci spolu.“

Zuzana Čaputová

Duhovy PRIDE Bratislava

Pozdravný list prezidentky SR pre „Milé účastníčky a milí účastníci, dovoľte mi prihovoriť sa Vám dnes nielen ako prezidentka, ale aj ako mama dvoch dospievajúcich dcér. Rovnako ako Vy si prajem, aby Slovensko bolo tolerantnou krajinou, v ktorej sa každý môže cítiť bezpečne, kde nehľadáme to, čo nás rozdeľuje, ale žijeme tým, čo nás spája.

Prezidentka v príhovore spomenula, že jej cieľom je vytvoriť krajinu, v ktorej budú rozličné identity tolerované a nikto sa nemusí skrývať kvôli obavám z jeho sexuálnej orientácie. Pre rodinu, kamarátov či zamestnávateľov by to nemala byť pritorita, podľa ktorej budú posudzovať iných.

Prezidentka taktiež verejnosti odkázala, že každý jeden z nás, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, môže považovať Slovensko za svoj domov. Nikto z tejto LGBTQ komunity by nemal cítiť odvrhnutie a ani neakceptovanie od zamestnávateľa, alebo od svojho okolia. Prezidentka dodala, že dúfa, že Slováci budú žiť s rešpektom k iným.

Dnes som navštívila aj Piešťany a stretla som sa s aktívnymi seniorkami a seniormi v komunitnom centre AkSen. Majú obdivuhodný elán, energiu a chuť žiť naplno. Poslednou zastávkou dnešnej cesty po Trnavskom kraji bola Dolná Krupá. Starý príbeh grófky Márie Henriety Chotekovej, ktorej ružová záhrada bola vychýrená v celom Uhorsku, ožil aj vďaka novému rozáriu vedľa rodinnej firmy. Medovina, ktorá sa tu vyrába, je vychýrená po celom svete. #zuzanacaputova #mojaprezidentka #nasaprezidentka #trnava #region #vpraci #vyjazd #ludia #kultura #spolocnost #deti #piestany #seniori #prezidentka #slovensko #slovakia

No Description