Čo sa stane dieťaťu, ak jeho mama počas tehotenstva často plače?

Tehotenstvo môže byť právom nazývané jedným z najemotívnejších a najintenzívnejších období v živote každej ženy. Výkyvy nálad, strach, búrlivé emócie – to všetko je výsledkom hlbokých hormonálnych zmien. Ale negatívne emócie a slzy môžu ovplyvniť vývoj dieťaťa ešte počas jeho života v maternici.

Keď tehotná žena trpko plače, trpí tým aj jej dieťa. Embryonálny vývoj nie je len fyzický, ale aj mentálny proces. Deti v maternici sú veľmi citlivé a môžu cítiť všetko, čo cíti ich matka, pretože medzi nimi existuje silné spojenie.

Lekári odporúčajú tehotným ženám vyhnúť sa všetkému, čo by mohlo ovplyvniť ich emocionálnu stabilitu.

Čo sa stane s dieťaťom, ak počas tehotenstva plačete?

  • Negatívny zmyslový efekt: keď je matka smutná alebo rozrušená, v jej tele sa začne produkovať hormón kortizol, ktorý nejakým spôsobom oslabuje jej imunitný systém, necháva otvorené dvere pre rôzne choroby a vystavuje svoje dieťa nepríjemným pocitom nielen počas tehotenstva, ale aj po ňom. Je dôležité vedieť, že hoci dieťa nerozumie emóciám, pociťuje vplyv hormónov a tie mu môžu spôsobiť veľa škody.
  • Psychologický stav matky sa odráža na dieťati: depresia matky môže ovplyvniť tehotenstvo a spôsobiť negatívne zmeny plodu. Tieto deti majú potom častejšie poruchy nálady, hyperaktivitu a úzkosť. Psychologické prostredie, v ktorom sa nachádza tehotná žena, je preto mimoriadne dôležité pre zdravie jej dieťaťa.
  • Nedostatok väzby: depresívne poruchy, s ktorými sa matka stretla počas tehotenstva a po ňom, negatívne ovplyvňujú jej prístup k dieťaťu. Nie je to jej chyba a nie je to ani niečo úmyselné – je to prirodzená reakcia tela po toľkých dramatických emocionálnych zmenách. Dojčatá potrebujú veľkú pozornosť, no ak tento faktor chýba, môžu z nich vyrásť ľahostajné deti, neschopné prijímať a dávať lásku.
  • Pomalé učenie a strach zo sveta: IQ dieťaťa veľmi trpí, pretože kortizol má vplyv na vývoj mozgu dieťaťa. Práve on vyvoláva v dieťaťu pocit, že ide von do sveta plného nebezpečenstiev.

Pre tieto a mnoho ďalších dôvodov je nevyhnutné, aby ste počas tehotenstva zostali v čo najlepšom psychickom a fyzickom stave.