Lesník prišiel so super nápadom, ako v lesoch zadržať vodu. Jeho spôsob začali používať aj v zahraničí

Udržanie vody v lesoch je kvôli ich vyrubovaniu niekedy nedosiahnuteľným cieľom. Voda z prívalových dažďov sa tak vlieva do potokov a spôsobuje veľké škody. No dá sa tomu jednoducho predísť. Štefan Vaľo z Košíc tak inšpiroval českého lesníka Ondřeja Broža k vyhĺbovaniu tôní. Tento unikátny experiment zaručene funguje a jednoducho tak vyrieši problémy s odvodňovaním lesov.

 

Zdroj: ochranaprirody.cz

Ondřej sa najprv dal do prieskumu a zistil, že sa odtok vody lesov môžu najmä nepoužívané približovacie cesty na sťahovanie dreva. Preto začal na severnom svahu Veľkého Javorníka s vyhĺbovaním tôní. Dokopy ich tam je až 28 s rozmermi 3×4 metre s hĺbkou 0,1 až 0,6 metra. Tento systém vyhĺbovania tôní tak efektívne a jednoducho spomaľuje povrchovú vodu.

 

Koniec erózii a vysychaniu lesov

 Tieto tône tak pomohli doposiaľ zadržať približne 150 000 litrov vody! Vďaka tomuto systému sú lesy uchránené od erózie, rýchlym odtokom vody či vysychaním. Navyše to dopomáha aj k prežitiu rôznych unikátnych druhov rastlín aj živočíchov. Tento projekt sa uskutočnil vďaka spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským, ktoré pozemky vlastní. O odborný dohľad a financie sa postarala Agentúra ochrany prírody a krajiny Českej republiky (AOPK ČR) a Správa chránenej krajinnej oblasti Beskydy. 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Lesník prišiel so super nápadom, ako v lesoch zadržať vodu. Jeho spôsob začali používať aj v zahraničí”