Na Luníku IX idú stavať novú bytovku: Bývať tam budú rodiny, ktoré prejdú “testom”

Neslávne preslávené košické sídlisko Luník IX sa dočká novej bytovky. Tá bude stáť na mieste niektorých zbúraných panelákov, ktoré boli neobývané. Novinkou budú aj takzvaný asistenti bývania, ktorí budú obyvateľov viesť k starostlivosti a zveľaďovaniu svojho príbytku. Týmto sa uvoľnia aj miesta v starých bytovkách pre obyvateľov neďalekej osady Mašličkovo.

Gipsy ghetto of Lunik Kosice, Slovakia #zonapopolare

No Description

 

Luník IX nie je predispozíciou neúspechu

Jedným z asistentov bývania bude aj pán Berko, ktorý v súčasnosti pôsobí ako terénny sociálny pracovník pre toto sídlisko. Okrem slušného spolunažívania by ich učil aj finančne hospodáriť či pomáhal nájsť si prácu.

Sám ide miestnym dobrým príkladom, keďže má za sebou stredoškolské štúdium a chystá sa aj na nadstavbové. Jeho dcéra dokonca úspešne ukončila vysokú školu. “Táto komunita je špecifická.

Niekde treba popracovať viac niekde menej. To gro je zamestnanie aspoň jeden člen z rodiny aby teda bol prospešný pre spoločnosť,” hovorí Roman Berko.

Lunik IX houses the largest community of Romani people in Slovakia. Although originally built for 2,500 inhabitants, it is estimated that the population is now three times larger. Living standards are low, with services such as gas, water, and electricity cut off, as the majority of inhabitants are not paying rent or utilities fees. Health standards are low and diseases such as hepatitis, head lice, diarrhea, scabies, and meningitis are common. Unemployment in the borough reaches almost 100 percent. The borough has one elementary school and a kindergarten. Luník IX is serviced by a bus line, which stops only on selected bus stops. Boarding the bus is only allowed through the front door. Due to frequent attacks of aggressive residents, bus drivers deployed on the line receive a hazard pay. #lunik9 #lunikix #kosice #slams #poverty #photooftheday #photojournalism #nikon #natgeo #sad #blackandwhite #gipsy #romani

No Description

 

Bývanie si musia zaslúžiť

Nová bytovka by sa mala stavať na jar budúceho roku, na ktorej výstavbu získali peniaze z eurofondov (približne 2,5 milióna eur) no 5%-ná účasť sa bude riešiť prostredníctvom úveru. V bytovke by malo vzniknúť ubytovanie až pre 50 rodín. Čo sa týka legálneho ubytovania pre obyvateľov osady Mašličkovo, pre jeho získania musia prejsť akýmsi “testom”. “Budú musieť prejsť určitými stupňami bývania.

Čiže dostanú sa najskôr do toho najnižšieho stupňa, to je taký najnižší standard toho bývania. Keď preukážu, že vedia fungovať v tom vyššom štandarde tak sa môžu dostať do vyššieho stupňa bývania,” vysvetlil Marcel Šaňa, starosta mestskej časti Košice-Luník IX. Najnižší štandard bývania predstavujú staré bytovky neďaleko osady.

 

Domy si môžu postaviť aj svojpomocne

Okrem toho, chce obyvateľom pomôcť aj mimovládna organizácia ETP Slovensko. Na Luníku IX tak chcú rozbehnúť projekt svojpomocnej výstavby nízkonákladových domov. Podobný projekt už bol úspešný v Rankovciach nachádzajúcich sa v okolí Košíc.

Riaditeľka tejto organizácia, Veronika Poklembová, potvrdila, že o tento projekt má záujem zatiaľ jedna rodina a dokopy majú k dispozícii 6 pozemkov, kde sa môže stavať. V iniciatíve organizácie je aj postavenie takzvaného vzorového domu na sídlisku, kde zaškolia ľudí, ktorí by sa do hlavného projektu mali záujem zapojiť.

Celú reportáž RTVS si môžete pozrieť tu:

Security Check Required

No Description

zdroj:rtvs