Prečítajte si príbeh o najmúdrejšom človeku na Zemi, ktorý ste určite nepočuli

Napriek tomu, že ani Albert Einstein, ani Isaac Newton neprešli testom IQ, predpokladá sa, že ich inteligenčný kvocient bol rovnaká, lepšie povedané 160 a 190. Títo ľudia sú na celom svete považovaní za géniov. Vedeli ste však, že na tomto svete žil raz človek, ktorého IQ sa odhadovalo na 250 až 300?! Najmúdrejší človek, ktorý doposiaľ žil na tejto Zemi, sa volal William James Sidis. Bol zázračným dieťaťom a výnimočným matematikom. Bol polyglot a nadaný autorom literárnych diel. Bohužiaľ, len málo ľudí o ňom vedelo.

Chcete sa dozvedieť prečo nie je taký slávny, ako by mal byť? Pokračujte v čítaní tohto článku!

Vo veku 8 rokov hovoril 8 jazykmi

История самого умного человека из когда-либо живших на Земле, о котором вы наверняка не слышали                                                                                                    © sidis.net

William sa narodil v New Yorku v roku 1898. Jeho otec Boris bol vynikajúcim psychológom a na Harvarde získal 4 tituly. Jeho matka bola lekárkou. Vzhľadom na to, že samotní rodičia boli géniovia, od Williama sa očakávalo, že bude vynikajúcim vedcom. Jeho inteligencia však prevyšovala všetky normy.

Keď mal 1,5 roka bol schopný čítať noviny The New York Times. Vo veku 8 rokov sa nezávisle učil latinsky, grécky, francúzsky, rusky, nemecky, hebrejsky, turecky a arménsky. Okrem 8 jazykov vymyslel aj svoj vlastný, ktorý nazval Vendergood.

 

Stal sa najmladším študentom na Harvarde

История самого умного человека из когда-либо живших на Земле, о котором вы наверняка не слышали                                                             © Oren Jack Turner / Public Domain / wikipedia© The Sidis Archives / Public Domain / wikipedia© Sir Godfrey Kneller / Public Domain / wikipedia

Williamov otec si bol vedomý inteligencie svojho syna a pokúsil sa ho zapísať na Harvard, ale bol odmietnutý, pretože dieťa malo v tom čase iba 9 rokov. Po dvoch rokoch bol prijatý a v roku 1909 sa William stal najmladším človekom na Harvarde.

V roku 1910 jeho znalosti matematiky dosiahli taký rozsah, že začal prednášať svojim profesorom a zaslúžene si získal titul malého génia. Vo veku 16 rokov získal bakalársky titul.

 

Rozhodol sa žiť v ústraní

История самого умного человека из когда-либо живших на Земле, о котором вы наверняка не слышали                                                                                              © sidis.net

Sláva môže byť náročná, najmä ak sa s ňou človek stretáva už vo veľmi mladom veku. Krátko po ukončení vysokej školy William povedal novinárom, že by chcel žiť „ideálnym životom“ a tým je pre neho samota. Dodal tiež, že sa nikdy nebude ženiť, pretože ženy ho jednoducho nepriťahujú.

Okrem zbytočnej popularity ho ovplyvnil aj tlak spoločnosti, ktorému čelil od narodenia. V tom čase v Spojených štátoch verili, že so správnym vzdelaním sa z každého dieťaťa môže stať génius. Williamov otec, nadaný psychológ, túžil urobiť zo svojho syna hviezdu a aby to dosiahol, použil svoje vlastné psychologické metódy, ktoré si vyžadovali nátlak.

William sa ako dieťa rád učil, ale keď vyrástol, všetko sa zmenilo a obviňoval z toho svojho otca. Keď Boris v roku 1923 zomrel, William sa odmietol zúčastniť na pohrebe.

Bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia

История самого умного человека из когда-либо живших на Земле, о котором вы наверняка не слышали                                                                  © sidis.net

William, ako aj mnohí iní géniovia,  sa snažil žiť skromne, a tak pracoval na málo platenej pozícii ako radový úradník. Napriek tomu ho ľudia stále poznali. Nemal na výber, len zmeniť zamestnanie.

V roku 1924, keď novinári zistili, že zarába 23 dolárov týždenne, sa William opäť objavil na titulných stranách novín. Tentoraz však tlač zosmiešňovala jeho mentálnu kapacitu a tvrdili, že už nie je schopný robiť to, čo robil ako dieťa. Nebolo to tak, pretože William počas svojho života písal veľa skutočne cenných kníh pod rôznymi pseudonymami.

Zastával socialistické názory a bol proti prvej svetovej vojne. V roku 1919 bol zatknutý za protest, ktorý v Bostone prerástol do nepokojov. Bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia. Rodičia však našli spôsob, ako Williama zachrániť z väzenia tým, že ho zatvorili do svojho sanatória na 2 roky.

Predčasná smrť vo veku 46 rokov

William žil svoj život úplne sám. Odišiel od rodičov, pracoval ako strojník a údržbár. Zomrel v roku 1944 v chudobe a sláve na krvácanie do mozgu (mimochodom, to isté sa stalo aj jeho otcovi). A tak sa skončil život človeka, ktorý mohol zmeniť svet.

Vedeli ste, že na našej planéte žil človek s IQ 250 – 300?

Zdroj: adme.ru